UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell'ın Sudan Açıklaması

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell'ın Sudan'da tırmanan insani krize ilişkin açıklaması

NEW YORK/NAIROBI, 4 Mayıs 2023 – “Sudan'daki durum hızla bir felakete dönüşürken giderek daha fazla sayıda çocuk çapraz ateş altında kalıyor. Yaşanan şiddet olaylarının yoğunluğu nedeniyle rakamları teyit edemesek de, UNICEF’in aldığı raporlara göre, yaklaşık üç hafta önce çatışmaların başlamasından bu yana Sudan'da 190 çocuk hayatını kaybetti ve 1.700 çocuk yaralandı. Sudanlı çocukların iyiliği için bu şiddete derhâl son verilmeli.

"Herhangi bir çatışmada korunmaya en çok ihtiyaç duyan kişiler çocuklardır ve zarar görmemeleri için her türlü çaba gösterilmelidir. UNICEF; çatışmanın taraflarını, uluslararası insani hukuk kapsamındaki yasal yükümlülüklerini yerine getirmeye ve çocukların ateş hattından uzaklaştırılmalarını sağlamaya çağırıyor. Bu kapsamda sağlık merkezlerine, okullara, su şebekelerine, sanitasyon sistemlerine ve çocukların ihtiyaç duyduğu diğer altyapı hizmetlerine yönelik tüm saldırıların durdurulması gerekiyor.

"Çocuklar, yaklaşık üç haftadır korkunç bir şiddetin ortasında yaşıyor. Şu an Sudan'daki sayısız aile sınırlarının ötesinde güvenli bölgelere doğru ilerlemeye çalışıyor. İnsani yardım çalışanları da saldırıya uğradı. UNICEF'inkiler de dâhil olmak üzere insani yardım tesisleri, araçları ve malzemeleri yağmalandı veya yok edildi.

“Bu saldırılar nedeniyle hayat kurtarıcı sağlık, beslenme, su ve sanitasyon hizmetlerini ülke genelindeki çocuklara ulaştıramıyoruz. Çatışmanın taraflarının uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine riayet etmeleri ve insani yardım unsurlarının ihtiyaç sahibi sivilleri desteklemek için sahada güvenli bir şekilde çalışabilmelerini sağlamaları büyük bir öneme sahip. Bu bölgeleri kim kontrol ederse etsin, gıda ve yakıt da dâhil olmak üzere insani ve temel ticari malzemelerin deniz, hava ve kara yoluyla sınırsız, engelsiz ve kesintisiz bir şekilde ithal edilebilmesini talep ediyoruz.

"UNICEF ayrıca, Sudanlı çocukların barış ortamında büyüyebilmeleri ve geleceğe daha umutla bakabilmelerini sağlamak için krize uzun vadeli siyasi çözüm bulunması çağrısında da bulunuyor.”

 

heartÇocukların insani yardım ihtiyaçları için desteğin çok önemli. Şimdi bağış yaparak çabamıza ortak ol.