Ukrayna'daki savaşta yaklaşık 1000 çocuktan bir kısmı hayatını kaybetti, bir kısmı ise yaralandı

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell'ın Açıklaması

NEW YORK, 22 Ağustos 2022 – “Ukrayna'da yaklaşık altı ay önce patlak veren savaşın başlangıcından bu yana en az 972 çocuk şiddet nedeniyle öldü veya yaralandı. Bu da her gün ortalama beşten fazla çocuğun hayatını kaybettiği ya da yaralandığı anlamına geliyor.

"Ve bunlar sadece BM'nin doğrulayabildiği rakamlar. Gerçek sayının çok daha yüksek olduğunu düşünüyoruz.

“Çocuk kayıplarının büyük bir kısmına patlayıcı silahların kullanımı neden oldu. Bu silahlar, özellikle Ukrayna'da olduğu gibi nüfusun yoğun olduğu bölgelerde kullanıldığında sivil ve çatışan taraflar arasında ayrım yapmıyor. Ukrayna’nın Mariupol, Luhansk, Kremenchuk ve Vinnytsia şehirlerinde de durum bu şekilde ve liste uzayıp gidiyor.

“Bir kez daha, tüm savaşlarda olduğu gibi, yetişkinlerin pervasız kararları çocukları aşırı riske atıyor. Çocukların zarar görmesiyle sonuçlanmayan hiçbir silahlı operasyon yoktur.

“Saldırılarda çocukların öldürülmesi veya fiziksel olarak yaralanması korkusunun yanı sıra, Ukrayna'daki hemen hemen her çocuk çok üzücü olaylara maruz kaldı ve şiddetten kaçanlar ailelerinden ayrı düşme, şiddet, istismar, cinsel sömürü ve insan ticareti gibi önemli risklerle karşı karşıya.

“Bir haftadan biraz fazla bir süre içinde okul yılı başlayacak. Bu durum, Ukrayna'daki çocukların ne kadar çok şey kaybettiğini bizlere net bir şekilde hatırlatıyor.

“Ukrayna'nın eğitim sistemi, ülke çapındaki düşmanlıkların tırmanmasıyla tahrip edildi. Okullar çatışan taraflarca hedef alındı ​​veya kullanıldı. Bu nedenle aileler çocuklarını okula gönderme konusunda kendilerini güvende hissetmiyor. Her 10 okuldan 1'inin hasar gördüğünü veya yıkıldığını tahmin ediyoruz.

“Acil durumlardaki çocuklar da dahil olmak üzere tüm çocukların okulda ve öğrenimde olmaları gerekiyor. Ukrayna'daki çocuklar ve bu savaş nedeniyle yerlerinden edilenler de bir istisna değil.

“UNICEF, Ukrayna'da acil ateşkes ilan edilmesi ve hiçbir çocuğun zarar görmemesi için çağrıda bulunmaya devam ediyor. Bu çağrı, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde patlayıcı silahların acımasızca kullanımına son verilmesini ve sivil tesislere ve altyapıya yönelik saldırıların durdurulmasını da içeriyor.

“Ukrayna'daki çocukların acilen güvenliğe, istikrara, emniyetli ortamlarda öğrenmeye, çocuk koruma hizmetlerine ve psikososyal desteğe ihtiyacı var.

Ama her şeyden de çok bu çocukların barışa ihtiyacı var” dedi.