UNICEF uyarıyor: Afrika’nın bazı bölgelerinde endişe verici düzeylerde kuraklığa maruz kalan çocuklar “felakete sadece bir hastalık uzaklıkta”

UNICEF | her çocuk için

Etiyopya, Kenya ve Somali’de kuraklıktan etkilenen ve temiz suya güvenilir erişimi olmayan kişi sayısı beş ay içinde 9,5 milyondan 16,2 milyona yükselirken, Sahel’deki çocuklar da son derece yüksek düzeyde su kıtlığı ile karşı karşıya

NEW YORK/NAİROBİ/DAKAR, 23 Ağustos 2022 – UNICEF, Dünya Su Haftası’nda, Afrika Boynuzu ve Sahel’deki çocukların hem şiddetli düzeyde akut yetersiz beslenme hem de su kaynaklı hastalık riskleri nedeniyle acil destek alamadıkları takdirde ciddi ölüm riskiyle karşı karşıya oldukları konusunda uyarıyor. 

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Tarih, yüksek düzeyde şiddetli akut yetersiz beslenmenin kolera veya ishal gibi ölümcül hastalık salgınlarıyla birleşmesi halinde, çocuk ölümlerinin dramatik ve trajik bir şekilde arttığını gösteriyor. Su bulunmadığında veya güvenli olmadığında çocuklara yönelik riskler katlanarak artıyor. Afrika Boynuzu ve Sahel’de milyonlarca çocuk felakete yalnızca bir hastalık uzaklıkta.”

Etiyopya, Kenya ve Somali’de kuraklıktan etkilenen ve temiz suya güvenilir erişimi olmayan kişi sayısı Şubat ayında 9,5 milyondan Temmuz’da 16,2 milyona yükseldi. Bu da çocuklar ve ailelerinin kolera ve ishal gibi hastalıklara yakalanma riskini artırdı.1

Burkina Faso, Çad, Mali, Nijer ve Nijerya’da kuraklık, çatışma ve güvensizlik su güvensizliğini de tetikliyor ve 40 milyon çocuk yüksek ve aşırı yüksek düzeyde su kıtlığıyla karşı karşıya.2 Son DSÖ verilerine  göre, Sahel’de güvenli olmayan su ve sanitasyon nedeniyle dünyanın herhangi bir yerinde olduğundan daha fazla çocuk halihazırda hayatını kaybediyor.

Afrika Boynuzu’ndaki çoğu insan, satıcıların kamyonlar ya da eşeklerin çektiği arabalardan sağladığı suya bel bağlamış durumunda. Kuraklıktan en çok etkilenen bölgelerde suyun maliyetini artık birçok aile karşılayamıyor.3

  • Kenya’da 23 ilçede, Ocak 2021’e göre Mandera’da yüzde 400 ve Garissa’da yüzde 260 olmak üzere, ciddi düzeyde fiyat artışları yaşandı.
  • Etiyopya’da bu yıl Haziran ayında su maliyeti Oromia’da iki katına çıktı ve Somali’de Ekim 2021’de başlayan kuraklık nedeniyle yüzde 50 oranında arttı.
  • Somali’de ortalama su fiyatları, Ocak 2022’deki fiyatlara kıyasla South-Mudug’da yüzde 85, Buurhakaba’da yüzde 55 ve Ceel Berde’de yüzde 75 oranında arttı.

Her iki bölgede de 2,8 milyondan fazla çocuk halihazırda şiddetli düzeyde akut yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya; bu da, su kaynaklı hastalıklardan ölüm riskinin iyi beslenen çocuklara kıyasla 11 kat daha fazla olduğu anlamına geliyor.                                      

Somali’de, kuraklıktan etkilenen bölgelerin neredeyse tamamında akut sulu ishal ve kolera salgınları bildirilirken, Ocak-Haziran ayları arasında bildirilen 8.200 vaka, geçen yılın aynı döneminde bildirilen vaka sayısının iki katından fazla.

Etkilenenlerin neredeyse üçte ikisi beş yaşın altındaki çocuklar. UNICEF ve ortakları, Haziran 2021-Haziran 2022 arasında, Etiyopya’nın kuraklıktan en çok etkilenen bölgeleri olan Afar, Somali, Güney Ulusları Milletleri ve Halklar Bölgesi (SNNP) ve Oromia’da beş yaşın altındaki çocuklarda 1,2 milyondan fazla ishal vakasını tedavi etti. Kenya’da, kuraklıktan etkilenen bölgelerdeki göletler ve açık kuyular gibi açık su kaynaklarının yüzde 90’ından fazlası ya tükeniyor ya da kuruyor, bu da ciddi salgın hastalık riski oluşturuyor.

Sahel genelinde, iklim değişikliği ve çatışma gibi karmaşık faktörler nedeniyle son 20 yılda su mevcudiyeti yüzde 40’tan fazla azalarak milyonlarca çocuk ve aileyi su kaynaklı hastalık riskine maruz bıraktı. Geçen yıl Batı ve Orta Afrika’da, Orta Sahel’de 5.610 vaka ve 170 ölüm dahil olmak üzere, son altı yılda bölgede yaşanan en kötü kolera salgını meydana geldi.

UNICEF, Afrika Boynuzu ve Sahel’de acil ihtiyaç sahibi olan çocuklara ve ailelerine hayat kurtaran yardım ve dayanıklı çok sektörlü hizmetler sunuyor. Bu hizmetler arasında iklime dayanıklı su, sanitasyon ve hijyen hizmetlerine erişimin iyileştirilmesi, güvenilir yeraltı suyu kaynakları için sondaj yapılması, güneş enerjisi sistemlerinin geliştirilmesi, yetersiz beslenen çocukların tespit ve tedavi edilmesi ve önleme hizmetlerinin yaygınlaştırılması var.

UNICEF, Afrika Boynuzu bölgesindeki ailelerin uzun vadede dayanıklılığını artırmak ve gelecek yıllarda hayatlarını altüst edebilecek kuraklığı durdurmak amacıyla çalışmalar yürütmektedir. Fakat bu çalışmaların şu anda yalnızca yüzde 3’ü finanse edilmiş durumda. Yine bu çalışmaların su, sanitasyon ve iklim dayanıklılığına ayrılan kısmı neredeyse hiç finanse edilmedi. Orta Sahel bölgesinde savunmasız durumdaki çocukların ve ailelerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik su, sanitasyon ve hijyen programlarının yalnızca yüzde 22’si finanse ediliyor.

Russell, sözlerine şöyle devam etti: “Halihazırda hasta olan aç-susuz bir çocuğa ekmek almakla su almak veya çocuğunuzun aşırı susuzluk çekmesini izlemek ya da ölümcül hastalıklara yol açabilecek kirli su içmesine izin vermek arasında seçim yapmak zorunda olduğunuzu hayal edin. Kuraklıktan etkilenen bölgelerdeki aileler imkânsız seçimler yapmaya zorlanıyor. Bu krizi durdurmanın tek yolu hükümetler, bağışçılar ve uluslararası toplum olarak hepimizin çocukların en acil ihtiyaçlarını karşılamak için finansmanı hızlandırması ve kriz döngüsünü kırmak için uzun vadeli esnek destek sağlamasıdır.”

#####

Editörlere not:


1 Bir nüfusun, geçim kaynaklarının, iyi olma halinin ve sosyoekonomik kalkınmasının sürdürülmesi için yeterli miktarda ve kabul edilebilir kalitede suya sürdürülebilir erişimin sağlanması, su kaynaklı kirliliğe ve suyla ilgili afetlere karşı korumanın tesis edilmesi ve ekosistemlerin barış ve siyasi istikrar ikliminde muhafaza edilmesi için sahip olduğu su güvenliği kapasitesi. Bu ihtiyaçlardan herhangi biri veya tamamı karşılanamadığında su güvensizliği ortaya çıkar.

2 Su kıtlığı, fiziksel su kıtlığı riskleri (temel düzeydeki su stresi; mevsimler arası değişkenlik; yeraltı suyunda azalma ve kuraklıklar) ve su hizmeti seviyesi ile ilgilidir.

3 Kaynaklar; WASH kümelenme raporları, satıcılar ve etkilenen toplulukların anlattıklarından elde edilen kanıtlardan oluşmaktadır.