UNICEF yeni Genel Direktör duyurusunu memnuniyetle karşıladı

UNICEF | her çocuk için

NEW YORK, 10 Aralık 2021 – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres; Henrietta H. Fore’nin, UNICEF Genel Direktörlüğü görevini Catherine M. Russell’a devredeceğini duyurdu. Duyuru, UNICEF tarafından memnuniyetle karşılandı. 

Russell, birçok alanda uzun yıllara dayanan deneyime sahip bir isim olarak bu rolü üstleniyor. Bu deneyimler arasında; dünya çapında yeterince hizmet alamayan toplulukları güçlendiren yenilikçi politikaların geliştirilmesi, insani kriz durumundakiler de dahil olmak üzere kadınları ve kız çocuklarını koruyan yüksek etkili programların uygulanması, işgücünde çeşitliliğin sağlanması, arttırılması ve yönetilmesi, farklı girişimlerin hayata geçirilmesi için kaynakların ve siyasi desteğin seferber edilmesi yer alıyor.

Halihazırda Başkan Sekreteri ve Beyaz Saray Başkanlık Personel Ofisi Direktörü olan Russell, 2013-2017 yılları arasında ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Küresel Kadın Sorunları konusunda Özel Yetkili Büyükelçi olarak görev yaptı. Bu görev sırasında, kadın meselelerini ABD dış politikasının tüm unsurlarına entegre ederek Amerika Birleşik Devletleri’ni 45’ten fazla ülkede temsil etti. Ayrıca yabancı hükümetler, çok taraflı kuruluşlar ve sivil toplum ile çalışmalar yürüttü. ABD’nin çığır açan “Ergenlik Çağındaki Kız Çocuklarının Güçlenmesine ilişkin Küresel Strateji”sinin de baş mimarıydı. 

Russell, daha önce, Beyaz Saray’da Başkan Barack Obama yönetiminde Başkan Yardımcı Sekreteri, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde Uluslararası Kadın Konuları ile ilgili Kıdemli Danışman, Adalet Bakanlığı Başsavcı Yardımcısı ve Senato Yargı Komitesi Personel Direktörü olarak görev yaptı. 2020 yılında yeniden devlet görevinde bulunmadan önce Harvard Kennedy Okulu’nda Politika Enstitüsü Üyesi olarak ders verdi. Bunların yanı sıra Women’s Foreign Policy Group yönetim kurulu eşbaşkanlığı yaptı; Women for Women International yönetim kurulu üyesi, Susam Sokağı Danışma Kurulu üyesi, KIVA isimli sivil toplum kuruluşunda Danışma Konseyi üyesi ve Thomson Reuters Vakfı’nın Trust Women girişiminin üyesi olarak görev yaptı.

Russell, Boston College Felsefe bölümünü yüksek başarı derecesiyle tamamladı. George Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ise Hukuk Doktoru derecesine sahip.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore: “Catherine Russell, UNICEF’in çalışmalarına zengin bir uzmanlık getirecektir. Bu görevi; çocuklara ve kadınlara yönelik derin bilgiye, deneyime ve ilgiye sahip birine devretmekten mutluluk duyuyorum. UNICEF’in ve dünya çocuklarının onun liderliğinde usta ellerde olacağından hiç şüphem yok.”

Birleşmiş Milletler Litvanya Büyükelçisi ve UNICEF Yönetim Kurulu Başkanı Rytis Paulauskas ise “Catherine Russell’a hoş geldiniz diyorum ve kendisiyle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Bu kritik liderlik rolünü yerine getirmek için UNICEF Yönetim Kurulu’nun tam desteğine sahiptir” dedi. 

Russell, görevini yeni yılın başlarında üstlenecek. UNICEF’in sekizinci Genel Direktörü Russell, UNICEF’in 75 yıllık tarihinde 20 bin kişilik bu güçlü kuruluşu yöneten dördüncü kadın olacak.