Yemen'de 5.000’in üzerinde çocuk içme suyuna erişemiyor

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Orta Doğu Kuzey Afrika Direktörü "Geert Cappelaere"in açıklaması: Savaş halindeki Yemen’de milyonlarca çocuğun temiz suya erişimi hala tehlikede, 5.000’in üzerinde çocuk 3. kez saldırıya uğrayan tesis nedeniyle içme suyuna erişemiyor.

AMMAN, 24 Temmuz 2018 - “UNICEF, Yemen'deki yaşamsal ve hayat kurtaran su sistemlerine yönelik bir başka saldırıyı şiddetle kınıyor.

“Ülkenin kuzeybatısındaki Sa’ada'daki büyük bir su tesisi bu hafta saldırıya uğradı. Bu, aynı tesise üçüncü saldırıdır. Tesisin yarısından fazlası hasar gördü ve 10,.500 insan güvenli içme suyuna ulaşamıyor.

“Yemen'deki su şebekelerine yapılan sürekli saldırılar, çocukları ve ailelerini sudan mahrum bırakıyor; savaştan zarar gören ülkede su kaynaklı hastalıkların yayılma olasılığını arttırıyor.

 “Yemen'deki aileler için kötü durumda da olsa bu temel hizmetler hayat ve ölüm meselesidir. Bu hizmetlere erişim, Yemen'deki erkek ve kız çocukların hayatta kalması ilgilidir. Saldırıya maruz kalmaya devam ederse, çoğu çocuk olmak üzere daha çok hayat kaybolacaktır.

“Su şebekeleri dahil sivil altyapıya yönelik saldırılar uluslararası insani hukukun ihlalidir. UNICEF, çatışan taraflara bir kez daha çağrıda bulunuyor: Yemen'de bunu kim yapıyorsa ya da yapanların üzerinde kimin etkisi olabilirse; su şebekeleri ve tesisleri, okullar, hastaneler, klinikler dahil olmak üzere sivil altyapıya yapılan tüm saldırılar ya da yakınındaki askeri faaliyet durmalıdır”.

Editörlere Notlar:

► Sa’ada vilayetindeki Nushour bölgesindeki su projesine yapılan saldırı, şebekeyi devre dışı bıraktı. Güneş enerjisi sistemini, pompayı ve depolama tankını tahrip etti.

► Mart 2018'de Nushour su projesi bir haftada iki kez saldırıya uğradı ve 20.000 ABD Doları tutarında hasara neden oldu. UNICEF bu hasarı onardı. Su şebekesindeki şimdiki hasarın 300.000 ABD Doları tutarında olduğu tahmin edilmektedir.

► Çatışmalar, hali hazırda Yemen'deki su ve sanitasyon sistemini ciddi şekilde etkilemiş, 8.6 milyon çocuğu güvenli suya düzenli erişimden mahrum ve kolera ile akut sulu ishal de dahil suyla bulaşan hastalıklar riski altında bırakmıştır.

UNICEF hakkında
UNICEF yaptığı her işte her çocuğun haklarını ve esenliğini gözetmektedir. Bu taahhüdü yaşama geçirmek için ortaklarımızla birlikte 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımızda, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararı adına durumu en güç ve en fazla dışlanmış çocuklara odaklanıyoruz. 
 
UNICEF ve çocuklara ilişkin çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org    
UNICEF’i Twitter, Facebook ve Instagram’dan izleyin.

UNICEF'in Yemenli çocuklar için yaptığı hayati acil durum çalışmasına katkıda bulunmak için tıklayın.

Daha fazla bilgi:

Juliette Touma, UNICEF MENA, [email protected], +962-79-867-4628   

Lina Elkurd, UNICEF MENA, [email protected], +962-79-109-66-44

Bismarck Swangin, UNICEF Yemen, [email protected], +967-712-223-161