İş Birliği Olanakları

UNICEF | her çocuk için

UNICEF, tüm çocukların temel hak ve özgürlüklerine erişebilmesi hedefi doğrultusunda özel sektör ortaklıklarının gücüne inanıyor.

Çocuklara olan bağlılığımızı paylaşan bir çok kuruluş ile zengin bir iş birliği geçmişine sahibiz.

Özel sektör ortaklarımız, çocuklar için büyük katma değer yaratırken, kurumlarının marka değerini sosyal sorumluluk alanında güçlendiriyor. Özel sektör ortaklarımızın sosyal sorumluluk hedefleri doğrultusunda ve UNICEF'in yerel ve küresel programları çerçevesinde iş birliği alanları belirliyor, projeler tasarlıyoruz. Ortaklarımızla birlikte çalışarak şeffaflık ilkeleri doğrultusunda en büyük sosyal etkiyi yaratacak faydalı ortaklıklar kuruyoruz.

Bizimle iş birliği yapmak isterseniz ortaklık önerinizi şimdi iletin ya da bilgilerinizi buradan bize gönderin, biz size ulaşalım.

UNICEF'in küresel ortaklıkları:

UNICEF, iş dünyasının, çocuk haklarının desteklenmesinde ve korunmasında önemli bir rolü olduğuna inanıyor. UNICEF tamamen bireylerin, işletmelerin, vakıf ve devletlerin gönüllü katkılarıyla finanse edildiği için, özel sektör ortaklarımız yaptığımız çalışmaya muazzam bir katkı sağlıyor. 

Bizimle ortak olmanızın avantajları

UNICEF ile ortak olmanız, bir yandan tüm çocukların temel hak ve özgürlüklerine erişmesine destek olurken, bir yandan da markanızı sosyal fayda ile büyütmeniz için etkili bir yoldur:

  • Marka etkisi  UNICEF ile işbirliği yapmak, müşterilerinize, paydaşlarınıza ve çalışanlarınıza karşı kuruluşunuzun marka değerini sosyal sorumluluk etkisiyle artıracaktır.
  • Bilinirlik ve tanınma  Uluslararası düzeyde tanınmış kişiler ve fikir liderleri tarafından desteklenen, dünyada çocuk haklarının başlıca savunucusu olan UNICEF ile işbirliği yaparak şirketinizin bilinirliğini güçlendirebilirsiniz.
  • Rakipsiz bir uzmanlık  UNICEF'in şeffaflık ilkeleri doğrultusunda, küresel ve yerel çapta teknik program uzmanlarımızın kurumsal destekçilerimize yönelik geribildirim raporları ile verdiğiniz desteğin etkisini ölçebileceksiniz. UNICEF, Nisan 2016'da yayınlanan “2016 Aid Transparency Index” (2016 Şeffaf Yardım Endeksi) dünya şeffaflık raporuna göre dünyanın önde gelen 46 yardım organizasyonu arasında 3. sırada yer alıyor.
  • Küresel ve yerel etki  UNICEF, hükümetler, Birleşmiş Milletler kurumları, STK’lar ve yerel yönetimler ile stratejik ilişkiler kurarak 190 ülkede faaliyet göstermektedir. Yapacağınız ortaklık bu ilişkileri ön plana çıkarabilir.
  • İş hedeflerinize etki  Tecrübelerimiz doğrultusunda işbirliklerimiz kurumların PR stratejilerine güçlü katma değer yaratmıştır. Kurumsal ortağımız olduğunuzda rekabet gücünüz, pazar payınız olumlu yönde etkilenirken artan çalışan memnuniyeti ve sadakati de hedeflerinizi destekleyecektir.   
  • Küresel düzeyde tanınan pazarlama girişimleri  UNICEF, ortaklarıyla  küresel düzeyde tanınan, adeta markalaşmış işbirlikleri geliştiriyor. Bunlar arasında havayolları  ile ‘Change for Good’ ve Starwood Otelleri ile ‘Check out for Children’  kampanyaları yer alıyor.

Bizimle nasıl işbirliği yapabilirsiniz?

Firmaların UNICEF’i destekleyebileceği, işbirliği yapıp çocukların sağlığı ve eğitimine katkıda bulunabileceği çeşitli yollar bulunuyor.

► Kurum Bağışı  Pek çok firma veya kurdukları vakıflar UNICEF’e doğrudan bağış yapmayı tercih ediyor. UNICEF, bağışın nasıl değerlendirileceği ve işbirliğinin kamuoyuna duyurulması konusunda ortaklarıyla yakın işbirliği içinde çalışır.

► Firma Çalışanlarının Bağışları  Çalışanların kaynak yaratma ve sosyal sorumluluk girişimlerinin önemine inanıyoruz. Kurum çalışanlarının gönüllü bağışlarının etkisi, yaratılan kaynağın şirket tarafından birebir eşlenmesi ile daha da güçleniyor. Çalışanlarınızla firmanızda ‘UNICEF Day’ yapmak için size yardım edecek adımlara buradan ulaşabilirsiniz.

► Amaç Bazlı Pazarlama  UNICEF, kurduğu ortaklıklarla firmanın ürün veya hizmetinin satışından da gelir elde ediyor. Bu, bir ürünün satışlarının belirli bir yüzdesinin UNICEF’e bağışlanmasıdır. 

► Müşteri Bağışları  Firmalar, müşterilerine birebir sorarak, faturalarında yuvarlama veya küçük ilaveler yapma olanağı sunarak UNICEF’e bağış geliri sağlayabilir. Türkiye’de Sheraton, Bilkent Otel ve Intercontinental Ceylan Hotel’de yürütülen çalışmayla, müşterilerin onayları alınarak ufak bir miktarın UNICEF’e bağış olarak faturalara ilavesi örnek uygulamalar arasında. Yemeksepeti kullanıcılarının yemek siparişi verirken UNICEF'in Koronavirüsü acil durum programına kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde bağış yapabilmesini sağlayan “bağış” fonksiyonunu web ve tüm mobil uygulamalarına entegre etti. Ayrıca yuvarla.org ve  UNICEF Türkiye Milli Komitesi işbirliği kapsamında Morhipo, gittigidiyor.com, Biletix gibi e-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerin sonunda yukarı doğru yuvarlama yoluyla UNICEF’e bağış yapılabiliyor.

► Düzenli Kurumsal Bağış  İşletmeler, vergiden muaf düzenli aylık bağış yaparak sosyal sorumluluklarını düzenli ve sürdürülebilir kılıyor. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilir, şirketinizi UNICEF kanatlarıyla farklılaştırabilirsiniz. 

► Bankalar için; "Ekstrelere Ek Formlar" Banka ekstrelerine eklenen formlarla bağış toplanıyor; geçmişte T.C. İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Akbank ve HSBC müşterilerine gönderdikleri banka ekstrelerine UNICEF formlarını ekleyerek bağış toplamaya destek oldular.

Acil Durumlar  Uzun dönemli ortaklıklarımızın yanısıra bazı kuruluşlar acil durumlarda UNICEF’e yardım sağlamayı tercih ediyorlar.

 

Bize ulaşın

Safter TAŞKENT, staskent@unicefturk.org, +90 212  252 5222