Potansiyellerini açığa çıkar!

UNICEF | her çocuk için

UNICEF dezavantajlı çocukların potansiyelini, becerilerini ve yaratıcılığını ortaya çıkarmak için çevrimiçi oyun yöntemini kullanıyor

İstanbul, 18 Kasım 2020 – UNICEF Türkiye Milli Komitesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Günü öncesinde yoksul, göçmen ve mülteci çocuklarla ilgili önyargıları aşmak ve çocukların potansiyelini, becerilerini ve yaratıcılığını ortaya çıkarmak için çevrimiçi oyundan faydalanan yeni bir girişim başlattı.

“Dünyayı oyun oynayan biri gibi yeniden hayal et” zorlu bir geçmişten gelen dezavantajlı çocukların oyun kahramanı olarak rol aldıkları ufak bir dijital oyunu ve kısa bir filmi içeriyor.

Şiddet, sömürü, ayrımcılık - yoksul, göçmen ve mülteci çocukların her gün karşılaştığı sorunların bazıları. Çocuk işçiliği ve çocuk evlilikleri dahil bu çocukların yaşadığı tehlikeler, dünya çapında COVID-19 salgınıyla birlikte yoğunlaştı. "Potansiyellerini açığa çıkar" mini oyunu, üç çocuğun gerçek hayat hikayelerine ve gelecek hayallerine dayanıyor.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdürü İnci Haseki, oyunun ve oyun oynamanın COVID-19 süresince oyun oynama imkânları sınırlı olan çocuklar ve gençler için kendilerini ifade ettikleri, enerjilerini ortaya çıkarttıkları bir ortam yarattığını dile getirdi. İnci Haseki sözlerine şöyle devam etti: “Bu girişim UNICEF’in ‘Yeniden Hayal Et’ kampanyasının bir parçası. COVID-19 sonrası çocuklar için daha iyi bir dünyayı şekillendirecek fikirleri çocuklardan ve gençlerden dinleyeceğimiz 20 Kasım Dünya Çocuk Günü öncesi hayata geçiyor.

Küresel salgın tüm dünyada çocukları doğrudan, hızlı biçimde etkiledi. Biz bir şeyler yapmazsak kalıcı hasar görecekler. COVID-19 birçok ülkede sağlık hizmetlerine zarar vermeye ve her zamanki hizmetleri kesintiye uğratmaya devam ettiği için acilen kaynak yaratarak hayat kurtarıcı müdahalelerde bulunmazsak önümüzdeki altı ay her gün dünya çapında 6.000 çocuk daha ölebilir.”

UNICEF, Türkiye dahil dünya çapında COVID-19’un bulaşmasını önlemek ve çocuklar, kadınlar ve savunmasız gruplarda oluşabilecek dolaylı hasarı azaltmak için çalışıyor. Bu kapsamda yürütülen acil durum çalışmaları özellikle beslenme, su ve sanitasyon, eğitim, koruma ve sağlık hizmetlerine erişim başlıklarını içeriyor. UNICEF, ayrıca salgının önlenmesine ve kontrolüne yardımcı olmak için en zor durumdaki ülkelerde tıbbi ekipman ve sağlık çalışanlarını güvende tutmak üzere önlük, maske, gözlük ve eldiven gibi kişisel koruma ekipmanı sağlıyor.

Oyunu oynamak ve filmi izlemek için: https://bagis.unicefturk.org/oyun

 

UNICEF Hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Bu taahhüdü yerine getirmek için, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına olmak üzere en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara odaklanarak çalışmalarımızı 190 ülkede ve bölgede ortaklarımızla birlikte yürütüyoruz.

UNICEF’in çalışmaları tamamen gönüllü olarak verilen fonlarla desteklenmektedir. UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin kaynak geliştirme çalışmaları hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için www.unicefturk.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

UNICEF Türkiye’yi sosyal medyadan izleyin.

İletişim:

Gülcem Bayer Deniz, İletişim Direktörü, [email protected]