Prematüre Bebekler El Şifa Hastanesi'nden Tahliye Edildi

UNICEF | her çocuk için

AMMAN - 19 Kasım 2023 - Bugün Gazze'nin kuzeyindeki El Şifa hastanesinde hayata tutunan 31 bebek kurtarılarak Gazze Şeridi'nin güneyine nakledildi. BM'nin kurumlar arası çabalarının bir sonucu olarak Filistin Kızılay Derneği, UNICEF, DSÖ, UNRWA, OCHA ve UNMAS ile işbirliği yaparak ve tıbbi yetkililer ve hastane personeli ile ortak hareket ederek bu operasyonu son derece tehlikeli koşullar altında gerçekleştirdi.
 
Yeni doğanların durumu hızla kötüleşmesi ve bu ünitedeki bazı bebeklerin trajik şekilde hayatını kaybetmesi,  Al-Shifa'daki tüm tıbbi hizmetlerin tamamen çökmesinin sonucunda meydana geldi.
 
Sağlık yetkililerinin talebi üzerine, yeni doğan bebeklerin, sağlık personelinin gözetiminde ve sıcaklık kontrollü kuvözlerde, Gazze'nin güneyindeki Refah şehrinde bulunan Al-Helal Al-Emarati Hastanesi'ne nakledilmesi sağlandı ve burada sağlık durumları stabil hale getirildi. 

UNICEF ve ortakları, bebeklerin konumlarının takip edilmesi ve mümkün olan durumlarda ebeveynleriyle yada aile üyeleriyle yeniden bir araya gelmelerine yardımcı olmak için bebeklerin kimlik tespiti ve kayıt altına alınması çalışmalarına destek veriyor.
 
UNICEF gerilimin tırmanışa geçmesinden bu yana, diğer yenidoğan yoğun bakım ünitelerindeki bebekler de dahil olmak üzere yaklaşık 244.000 kişiyi desteklemek için Gazze Şeridi'nin güney ve orta bölgelerindeki hastanelere tıbbi ve bebek bakımına ilişkin malzeme sağlıyor. Buna ek olarak, beş hastaneye yaklaşık 50.000 kişinin günlük 3 litrelik su ihtiyacını karşılayacak şekilde kamyonla su sağlandı.
 
Hastaneler, sağlık tesisleri ve personeli saldırılardan korunmalıdır. Hastaların, sağlık çalışanlarının ve sivillerin şiddetten korunması için her türlü tedbirin alınması gerekmektedir.

 

UNICEF, acil insani ateşkes çağrısı yapmaya ve hayat kurtaran yakıt ve tıbbi malzemelerin nerede olursa olsun ihtiyaç sahipleri ulaşmasını sağlama çağrısını sürdürüyor. Sen de destek ol, bölgedeki çocuklara birlikte ulaşalım.