Çocuğunuzla iklim değişikliği hakkında konuşmak

UNICEF | her çocuk için

Çocukların bu konuya umutla ve olumlu şekilde yaklaşmalarını nasıl sağlayabiliriz?

İklim değişikliği yaşanıyor ve dünyadaki hemen hemen her çocuk bundan etkilenecek. Çocuklarımızla iklim değişikliği hakkında konuşmak birçok ebeveyne zor gelebilir. Çocukları zarar görmekten ve endişe duymaktan korumaya çalışmak doğaldır; ancak çocuğunuz belirli bir yaştaysa, okulda, çevrimiçi ortamda veya arkadaşlarından iklim değişikliği hakkında bir şeyler duyma ihtimali yüksek.

Çocuklar iklim değişikliği hakkında endişe, korku, üzüntü ve öfke gibi birçok duygu hissedebilirler. Bu tür duygular iklim değişikliği gibi belirsiz ve yıkıcı durumlara karşı çok doğal tepkilerdir.

Çocuğunuz için iklim değişikliğini çözemeseniz de onun, gerçekleri keşfetmesine, yalnız olmadığını bilmesine ve harekete geçmenin yollarını bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Sorunun gerçekliğini ve ölçeğini göz ardı etmeden iklim değişikliği hakkında dürüst ve olumlu bir sohbetin nasıl yapılacağına dair bazı ipuçlarını aşağıda sizin için derledik.


1. Ödevinizi yapın.

Hiç kimse iklim değişikliğiyle ilgili tüm cevaplara sahip değil ve sizin de bilmemeniz sorun değil. Bilimle ilgili bilgilerinizi tazelemenize yardımcı olabilecek konuşmalar, videolar ve makaleler de dâhil olmak üzere çevrimiçi pek çok güvenilir kaynak mevcut. (Örneğin bu kaynağa göz atabilirsiniz: İklim Değişikliği | WWF ) Çocuklarıyla konuşurken bu konuya nasıl yaklaştıklarını öğrenmek için diğer ebeveynlerle de konuşun.

Unutmayın, çocuğunuzun tüm sorularına cevap veremiyorsanız sorun değil. Cevapları birlikte keşfetmek için bunu bir fırsat olarak değerlendirin.


2. Dinleyin.

Çocuğunuzla iklim değişikliği hakkında konuşmaya başlamak için, onun ne bildiğini ve konu hakkında ne hissettiğini öğrenin. Çocuğunuzun hâlihazırda ne kadar çok şey bildiğini ve ifade edebildiğini görünce şaşırabilirsiniz. Bunu gezegenimizle ilgili korkularını ve umutlarını dinlemek için bir şans olarak kullanın. Tüm dikkatinizi onlara verin ve sahip oldukları endişeleri göz ardı etmeyin veya en aza indirmeye çalışmayın. Her zaman her türlü konu hakkında konuşabileceğinizi söyleyin.


3. Bilimsel gerçekleri anlatırken basit cümleler kurun.

Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız, bu nedenle bilgilerin ona uygun olduğundan emin olun. İklim değişikliğini günlük yaşamlarıyla ilişkilendirmenin yollarını bulmak ve temel gerçekleri birlikte keşfetmek iyi bir başlangıç noktası olabilir. Örneğin: "İnsanlar, arabaları çalıştırmak, uçakları uçurmak ve evleri aydınlatmak için kömür ve petrol gibi fosil yakıtları yakıyor. Bunların hepsi, gezegenin etrafını bir balon gibi saran atmosfere sera gazları salarak iklimi daha sıcak hale getiriyor. Daha sıcak bir gezegen, daha fazla sel ve daha fazla fırtına gibi hava değişiklikleri anlamına gelir. Gezegen ısındıkça kutuplardaki buzullar erir ve deniz seviyeleri yükselir. Bu ciddi bir sorun, ancak birçok bilim insanı ve çok sayıda genç, çözümler bulmak ve olumlu değişiklikler yapmak için çok çalışıyor. Ve bizim de yapabileceğimiz birçok şey var.”

Resimler, haritalar ve videolar, sorunu görselleştirmeye ve daha somut hale getirmeye yardımcı olabilir.

                                       
4. Dışarı çıkın!

Çocuğunuzun mümkün olduğunca doğayla iç içe vakit geçirmesini sağlayın. Onları dışarıda oynamaya teşvik etmek, doğadan zevk almalarını ve doğaya saygı duymalarını sağlar.

Birlikte dışarıda vakit geçirirken bir ağaç, bir bulut, bir örümcek ağı veya bir kuş gibi ilginç manzaralara dikkat çekin. Doğanın değerini anlamak için zaman ayırmak gibi basit bir davranış, çocukların dünya için bir merak ve hayret duygusu geliştirmelerine yardımcı olabilir. Bir şeyin yoktan nasıl var olduğunu görmek için birlikte tohumlar ekin.


5. Çözüme odaklanın!

Tartıştığınız her problem için bir çözüm sunmaya çalışın. Çocuğunuzla birlikte, iklim değişikliğini ele almanın yolları üzerinde çalışan insanlara ilişkin örnekleri keşfedin. Haberlerde veya kendi toplumunuzda gördüğünüz olumlu ve ilham verici hikâyeleri tartışın.

Aile olarak hangi adımları attığınızdan bahsedin. Evinizdeki atıkları azaltmak, su tasarrufu yapmak, geri dönüşüm yöntemini kullanmak veya kullanılmayan ışıkları ve cihazları kapatmak bu adımlara örnek olabilir. Bu, herkesin iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmak için bir şeyler yapabileceği fikrini güçlendirmeye yardımcı olur.

Ailece veya topluluk içinde alabileceğiniz diğer önlemler hakkında sahip olduğunuz fikirleri tartışın. Arabaya binmek yerine yürüyebilir misiniz veya bisiklete binebilir misiniz? Bir ağaç dikebilir misiniz?


6. Eylemi güçlendirin.

Dünyanın dört bir yanındaki gençler, iklim eylemi için harekete geçiyor ve bu konuyu hükümetlere kadar taşıyor. Bir kısmı da, enerjiyi daha verimli kullanmanın yeni yollarını geliştiriyor, sosyal medyada çözümler paylaşıyor ve haftalık iklim yürüyüşlerine katılıyor. Çocuğunuza birçok gencin gezegenimiz için mücadele ettiğini ve onların da bunu yapabileceğini söyleyin. İlgi gösterirlerse, onlara iklim değişikliği aktivistlerinin hikâyelerini anlatın.

Gençler hakkında bilgi sahibi olmak ve onların yaptıklarından haberdar olmak, çocuğunuzun kendisini daha az yalnız hissetmesine ve harekete geçme konusunda daha güçlü duygular beslemesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun iklim eylemi ve bu eylemde oynamak istediği rol hakkında söyleyeceklerine açık olun.  

Fakat bu eyleme katılmaları için onları zorlamadığınızdan emin olun. Aksi takdirde kendilerini bunalmış, endişeli ve bu sorumluluğun altında ezilmiş hissedebilirler. Daha aktif olarak katılmak istiyorlarsa sizinle konuşmaları için onları teşvik edin ve iklim değişikliğiyle mücadelenin yerel eylemle başlayan küresel bir sorumluluk olduğunun önemini vurgulayın.  
 

İlk konuşma zor olabilir, ancak bunu devam ettirmek önemlidir. Sürekli iletişim, her çocuğun geleceğini şekillendiren konular açısından kritik öneme sahiptir.