Hakkımızda

UNICEF | her çocuk için

UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), 190 ülkede güçlü bir varlığa sahip, dünyanın öncü çocuk hakları savunucusudur. Birleşmiş Milletler tarafından 1989 yılında onaylanan Çocuk Haklarına Dair Sözleşme doğrultusunda uluslararası topluluğun çocuklara verilen sözleri yerine getirmesi için çaba gösterir. Yerel düzeyde çocukların refahını artırmak, tüm kız ve erkek çocuklarına tam potansiyellerine ulaşma olanağını sunmak için çeşitli ortaklarla birlikte çalışır.

UNICEF'in çalışmalarının büyük bir kısmı dünyanın en yoksul bölgelerinde ve özellikle de acil durumlarda çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanmasıyla ilgilidir.

Misyon beyanını okuyun.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Hakkında
UNICEF Türkiye Milli Komitesi, sanayileşmiş ülkelerde kurulu olup tüm dünyada UNICEF programları için fon sağlayan ve tüm çocuklar için daha iyi bir dünyanın mücadelesini veren 33 Milli Komiteden biridir. UNICEF Türkiye Milli Komitesi'nin amacı, Türk ve dünya çocuklarının ihtiyaçları ile ilgili kamuoyu bilinci oluşturmak ve, özel sektör, gönüllü kişi ve gruplarla işbirliği yaparak, bağış toplayarak, UNICEF lisanslı ürünler satarak UNICEF'in yaptığı çalışmalara yardım etmektir.

UNICEF’in çalışmaları gönüllü katkılar sayesinde yürütülüyor. Kurumun finansmanının yarıya yakını UNICEF Milli Komiteleri ve ülke ofisleri tarafından özel sektör ve bireylerden toplanıyor, kalanı devletler ve devletlerarası kurumlardan sağlanıyor.

Türkiye’de çocuk haklarını desteklemek ve bireyler ile özel sektörden fon toplamak için çalışan UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve çocuk refahıyla ilgili kilit alanlarda sahada çalışmalar yürüten UNICEF Türkiye Ülke Ofisi bulunuyor.

UNICEF Milli Komitesi nasıl kaynak geliştirir ?

Kurumsal Bağışlar Firmaların UNICEF’i destekleyebileceği, işbirliği yapıp çocukların sağlığı ve eğitimine katkıda bulunabileceği çeşitli yollar bulunuyor.

Bireysel Düzenli Bağış Tek seferlik bağışla bir çocuğa desteğiniz günlerle sınırlı kalırken, düzenli bağışınızla bir çocuğun sağlıklı bir şekilde büyüyüp serpilmesini, düzenli eğitim görüp hayatta kendi ayaklarının üzerinde durmasını sağlarsınız. Bu sebeple düzenli bağışçılarımız ihtiyaç sahibi çocuklarımız için adeta bir ebeveyn gibidir.  Ayrıca düzenli bağışınız sayesinde UNICEF, sürekli değişen ihtiyaç alanlarına daha çabuk erişebilme esnekliğine sahip olur. 

► Yüzyüze Çalışmaları: UNICEF Türkiye Milli Komitesi UNICEF’e düzenli destekçi kazandırmak amacıyla İstanbul ve İzmir'de Yüzyüze ekipleriyle çalışıyor. Yüzyüze ekibinin sokaklar, festivaller, fuarlar ve alışveriş merkezlerinde gerçekleştirdiği çalışmalar sayesinde UNICEF'in özellikle acil durumlarda en zor şartlarda olan çocuklara ulaşması mümkün oluyor. Daha fazla bilgi ve UNICEF Yüzyüze ekibine katılmak için tıklayınız.

► Telefonla Bağış: 0212 252 5382'den bize ulaşarak bağışınızı yapabilirsiniz.

► Online Bağış

Bireysel Tek Seferlik Bağış UNICEF programlarına ya da acil durum kampanyalarına telefonla, online ya da sms aracılığıyla bağış yaparak, Hayat Veren Hediyeler bağışlayarak da UNICEF'e destek verebilirsiniz. 

 Düzenli bağışçılarımızdan Yılmaz Naci Aslan, UNICEF Yüzyüze ekibinden Helin Delal Yıldırım ile Beşiktaş Çarşı'da karşılaştı. Fotoğraf: ©UNICEF/2018/Deniz

 

Fotoğraf © UNICEF/UN018093/Al-Issa