UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell'ın Gazze Ziyareti Açıklaması

UNICEF | her çocuk için

GAZZE, 15 Kasım 2023 – “Bugün çocuklarla, aileleriyle ve UNICEF çalışanlarıyla görüşmek üzere Gazze Şeridi'ni ziyaret ettim. Gördüklerim ve duyduklarım dehşet vericiydi. Defalarca bombardımana, kayıplar vermeye ve yerlerinden edilmeye katlandılar. Gazze Şeridi'nin içinde bir milyon çocuğun şu an gidebileceği güvenli bir yer yok.

“Çatışmanın tarafları çocuklara karşı öldürme, sakat bırakma, adam kaçırma, okullara ve hastanelere saldırı ve insani yardıma erişimin engellenmesi gibi ağır ihlaller gerçekleştiriyor. UNICEF olarak bunların hepsini kuvvetle kınıyoruz.

“Gazze'de son olaylar sırasında 4.600'den fazla çocuğun öldürüldüğü, yaklaşık 9.000'inin de yaralandığı bildiriliyor.

“Çok sayıda çocuk kayıp ve bu çocukların yerleşim yerlerinde patlayıcı silah kullanımının trajik bir sonucu olarak çöken binaların ve evlerin enkazı altında kaldıklarına inanılıyor. Bu sürede Gazze'deki hastanelerden birinde elektrik ve tıbbi malzeme tükendiği için özel bakıma ihtiyacı olan yeni doğan bebekler öldü, yani şiddet ayrım gözetmeksizin devam ediyor.

"Khan Yunis'teki Al Naser hastanesinde sığınma ve güvenlik arayan hastalarla ve yerinden edilmiş ailelerle görüştüm. 16 yaşında bir kız çocuğu hastane yatağında bana mahallesinin bombalandığını anlattı. Bu çocuk hayatta kaldı ama doktorlar bir daha asla yürüyemeyeceğini söylüyor.

“Hastanenin yenidoğan ünitesinde, doktorlar makineleri yakıt olmadan nasıl çalıştırabileceklerinden endişe ederken minik bebekler kuvözlerde hayata tutunuyordu.

“Gazze'de bulunduğum süre içerisinde, tehlike ve yıkımın ortasında çocuklara yardım etmeye devam eden UNICEF çalışanlarıyla da görüştüm. Savaşın çocuklar üzerindeki etkisine, öldürülen aile üyelerine ve defalarca nasıl yerlerinden edildiklerine dair yürek burkan hikayelerini benimle paylaştılar.

“Personelimiz ve aileleri de dahil olmak üzere pek çok insan artık çok az su, yiyecek veya temizlik imkanın bulunan aşırı kalabalık barınaklarda yaşıyor; bu koşullar hastalıklara salgınlarınlara yol açabilir.

“Gazze'deki insani yardım unsurlarına yönelik riskler de daha ileri gitmemeli. Ekim ayından bu yana 100'den fazla UNRWA personeli yaşanan olaylarda hayatını kaybetti.

“UNICEF olarak ortaklarımızla birlikte, acil olarak ihtiyaç duyulan insani yardım malzemelerinin temin edilmesi de dahil olmak üzere elimizden gelen her şeyi yapmaya devam ediyoruz. Ancak dizel yakıtın neredeyse tükenmesi nedeniyle bazı hastane ve sağlık merkezler tamamen çalışamaz hale geldi. Yakıt olmadan tuz arıtma tesisleri içme suyu üretemez ve insani yardım malzemeleri dağıtılamaz. 

“Gazze sınır kapılarının insani yardım sevkiyatına aralıklı olarak açılması, hızla artan ihtiyaçları karşılamaya yetmiyor. Kış yaklaşırken yakıt ihtiyacı daha da şiddetli hale gelecek. Nitekim, bugün Gazze'den ayrıldığımda yağmur yağıyordu. Biliyoruz ki, olumsuz hava koşulları durumun vehametini daha da arttırabilir.

“Çocukların korunmasını savunmak adına elimden geleni yapmak için buradayım. Bir kez daha tüm tarafları çocukların uluslararası insancıl hukuk uyarınca korunmasını ve onlara yardım edilmesini sağlamaya çağırıyorum. Bu dehşeti, gerçekten, sadece çatışmanın tarafları durdurabilir.

"Aynı zamanda tarafları derhal insani ateşkes uygulamaya, kaçırılan ve alıkonulan tüm çocukları güvenli bir şekilde serbest bırakmaya ve insani yardım unsurlarının tüm hayat kurtarıcı hizmet ve yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine güvenli, sürekli ve engelsiz bir şekilde ulaştırmaya çağırıyorum.”

#####

Gazze'deki çocukların bağışına ihtiyacı var. Şimdi bağış yap, bölgedeki çocuklara ulaşmamıza destek ol.