Dünyanın Sonunun Geldiğini Hissedebilir Misin?

UNICEF | her çocuk için

Elanur (5) hissetti. Bu, korkunç öngörüler içeren bir kehanet hikâyesi değil. Türkiye’de milyonlarca çocuğu savunmasız bırakan bir doğal afeti hisseden küçük bir kızın gerçek hikâyesi.

Depremin ikinci ayına yaklaşırken, Elanur ve annesiyle UNICEF’in desteklediği Çocuk Dostu Alan’da buluştuk. “Depremden önce kendisine bir yer yatağı yaptı. Sanki biliyordu. Normalde yatağını sever ve orada uyur. Diğer bazı çocuklar gibi hiç uyku sorunu olmadı. Kendisi için o yatağı hazırlamamış olsaydı bugün hayatta olmayacaktı” diyor Elanur’un annesi. 5 yaşındaki Elanur, 6 Şubat’ta Türkiye’yi vuran 7,7 büyüklüğündeki depremin olduğu gece elbise dolabının düşüp paramparça ettiği yatağında uyumak istememişti nedense. Elanur’un ağlamaktan gözleri şişmiş annesi devam ediyor: “Bütün bu yaşananlar aslında bu dünyada hiçbir şeyin sahibi olmadığımızı, hepimizin ve her şeyin geçici olduğunu hatırlatıyor bize. Zengin fakir fark etmez, herkesin evi gitti. Hayatın cilvesine bakın, pandemi sırasında dışarı çıkamazdık, şimdi pandemi bitti ama biz eve giremiyoruz” diyor.

6 Şubat 2023’te, sabahın erken saatlerinde Türkiye’nin güneydoğusunu ve kuzey Suriye’yi vuran iki deprem, bölgede yaklaşık 100 yıldır yaşanmış en şiddetli depremlerdi. 7,7 ve 7,5 büyüklüğündeki depremler, 13,5 milyon Türk vatandaşı ve 1,7 milyon kayıtlı mültecinin; 811.000’i mülteci olmak üzere 5,4 milyon çocuğun yaşadığı 11 ili etkiledi.

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell Kahramanmaraş’taki Geçici Eğitim Merkezi’ni ziyaret ederken, küçük Elanur da Çocuk Dostu Alan’daki psikososyal destek aktivitesine katılıyordu. “Yatağınızda uyuduğunuzu, ertesi gün okula gitmek için gece hazırlık yaptığınızı düşünün. Sabah uyanıyorsunuz ve herkes çığlık çığlığa. Ortalık kapkaranlık. Dünya, gerçekten de eskisi gibi değil. Dört çocuğu olan bir kadınla tanıştım ve bana o sabah saat dörtte, bildiği dünyanın sona erdiğini söyledi” diyor Russell.

“Elanur başta çok korkmuştu. Dışarı bile çıkmak istemiyordu. Depremden hemen sonra buraya (Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi) geldik. Elanur bana hep şu iki soruyu soruyor: ‘Ne zaman eve gideceğiz? Arkadaşlarım öldü mü?’ Her şeyin farkında. Yine de depremden hemen sonraki şok halinde ağlarken beni sakinleştiren oydu. Bana sımsıkı sarıldı ve ‘Bitti anne, bitti’ diye fısıldadı. Çocuklar her şeyi hisseder. Bunu atlatacağına eminim ama yaşananları hiç unutmayacak” diyor Elanur’un annesi.

Küçük Elanur, Türkiye-Kahramanmaraş’ta UNICEF’in desteklediği bir çocuk dostu alanda psikososyal destek faaliyetine katılıyor.

UNICEF, Elanur gibi çocukları desteklemek için saha faaliyetlerine devam ediyor ve şimdiye kadar yaklaşık 391.000 kişiye –  222.000’den fazlası çocuk olmak üzere – hijyen kitleri, kışlık giysi, elektrikli ısıtıcı ve battaniye gibi hayat kurtarıcı malzemeler ulaştırdı. Ortakları aracılığıyla UNICEF, afetten etkilenen bölgelerde ve diğer şehirlerde psikolojik ilk yardım ve rekreasyon faaliyetleriyle 131.000’den fazla kişiye ulaştı. UNICEF ayrıca çocukların mümkün olan en kısa sürede eğitime geri dönebilmelerini sağlamak için de çalışmalar yürütüyor. Kuruluş, okullardaki hasarı değerlendiriyor ve acil onarımlar ve geçici öğrenme alanlarının kurulması yönünde çalışıyor.

Türkiye-Kahramanmaraş'ta yıkılmış bir okul.

UNICEF, çocukların normale dönebilmeleri için güvenli ve öğrenme alanları kuruyor. Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi’ndeki de bunlardan biri. Oyun, krizden etkilenmiş çocukların normalleşme, düzen ve umut duygularını yeniden kazanmalarını sağlamada güçlü bir yönlendirme.

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve ortakları, depremlerden etkilenen binlerce çocuğa psikososyal destek sağlıyor. “Şimdi kaldığımız merkezde geçirdiğimiz bir haftanın ardından Elanur, Çocuk Dostu Alan’da aktivite zamanı olup olmadığını öğrenmek için bana saati soruyor. Başlangıçta kapının önünden bile ayrılmak istemediğinden, şimdiki hali beni mutlu ediyor. Orada iyi vakit geçiriyor ve mutlu dönüyor” diyor Elanur’un annesi.

Elanur ve ailesi şu anda Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi’nde kalıyor. Annesi Elanur’a her gün söylediğini bizimle de paylaşıyor : “Her şey daha iyi olacak, daha iyi günler göreceğiz ve birlikte yeni bir hayat kuracağız. Yeni bir evimiz olacak, geri döneceğiz”.

Dönecekler. Ancak bunu yapabilmeleri için desteğimize ihtiyaçları var.

Elanur’a ve diğer milyonlarca çocuğa yeniden bir hayat kurma şansı verin.

Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi'nde oynayan çocuklar.

 

© UNICEF/Ergen

 

heartTürkiye'de depremden etkilenen çocukların acil yardım ihtiyaçları için desteğin çok önemli. Şimdi bağış yaparak çabamıza ortak ol.