Çocuklar Önemlidir!

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Bölgesel Direktörü Geert Cappelaere’nin açıklaması: Çocuklar Önemlidir! Yeni vahşet haberleri gelirken, UNICEF dünya liderlerine Suriyeli çocuklara destek olmaya devam etmeleri için çağrıda bulunuyor

BRÜKSEL, 5 Nisan 2017 –“Brüksel’de Suriye ile ilgili bir konferansın başladığı sırada, İdlib ve Hama’da en az 11 çocuğun hayatını kaybettiği evlere ve bir hastaneye yönelik saldırılara ilişkin endişe verici haberler alındı. Dünya liderleri Suriye’nin ve bölgenin geleceğini tartışmak için toplanırken, bu saldırı Suriye’de çatışan tarafların her bir çocuğun haklarını ve onları koruma görevini açıkça hiçe saymayı sürdürdüklerini bir kez daha hatırlatmalıdır.

“Suriyeli çocukların günlük hayatı son derece zor. Çocuklar, kendilerinin sebep olmadığı şiddetli bir çatışmanın en ağır faturasını ödemeyi sürdürüyor. Geçen sene savaşın başlamasından bu yana Suriyeli çocuklar için en ölümcül yıl oldu.

UNICEF Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Direktörü Geert Cappelaere, Suriye'ye düzenlediği üç günlük ziyaret kapsamında Humus'ta gözlemlerde bulundu. Humus, 12 Mart 2017. © UNICEF Syria/2017/Ebo

“Bu vahşetin daha da kötü olamayacağını düşünüyorduk. Ancak geçtiğimiz haftalarda ve bugün bile şiddet tırmanıyor. Rakka’da, Şam’da ve Halep’te yaşanan şiddet devam ediyor. Çocuklar defalarca korkunç saldırılara maruz kaldı. 280 binden fazla çocuk hâlâ kuşatma altında mahsur ve insani yardımdan da neredeyse mahrum durumda. Kuşatma altındaki çocukların yaklaşık %70’i, koruma ve temel hizmetlere erişimin nerdeyse hiç bulunmadığı Doğu Guta’da yaşıyor.

“Suriye’nin dört bir yanında çocuklar insani yardım çalışanlarının, doktorların ve öğretmenlerin vazifeleri için hayatlarını nasıl tehlikeye attıklarını gördü. Bu isimsiz kahramanlar, okula ulaşmak, yaralıları tedavi etmek veya sivilleri korumak için mermilere ve bombalara göğüs gerdi. Bu savaşa son vermeyi başaramayan siyasi liderlerden ise benzer sorumluluğu ve cesareti nadiren görebildik.

“Senelerdir bağışçıların cömert katkıları Suriyeli çocukların hayatlarını biraz daha katlanılabilir kılmak için kritik bir rol oynadı. Geçen sene düzenlenen Londra konferansının devamında eğitim için 650 milyon dolar taahhüdünde bulunuldu ve böylece çocukların hayallerinden biri yerine getirildi. Bu sayede de yarım milyonu aşkın Suriyeli çocuk okula gidebildi.

“Ancak çok daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Siyasi liderlerin bu çatışmayı diplomatik bir çözümle sona erdirmek için bir araya gelmeleri gerekiyor. Suriye halkına ve onları ağırlayan toplumlara yardım etmek için ise uluslararası kamuoyunun daha fazla cömert desteğine ihtiyaç var. Çocuklar için harcanan her kuruş Suriye’nin geleceği için bir yatırımdır.

“Bu hafta 13 yaşındaki Halepli Saja ile konuştum. Yedi kere yer değiştirmek zorunda kalan Saja’nın tek arzusu endişesiz ve huzur içinde yaşayabilmek için Suriye’deki savaşın sona ermesi.

“Suriyeli çocukların bu çağrısını dikkate alınmaması durumunda, tehlikeye giren sadece onların geleceği olmayacak. Bu tüm bölgenin ve tüm dünyanın geleceğini tehlikeye atacak.” 
 
###
 
Editörlere notlar:
Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesel direktörü Geert Cappelaere Suriye’yi geçen Mart ayında ziyaret ederek, Humus, Halep ve Şam’da çocuklarla bir araya geldi. Cappelaere, Brüksel konferansı boyunca mülakat taleplerini değerlendirecek. Lütfen mülakatlar için Juliette TOUMA ile [email protected] mail adresinden ya da +962-79-867-4628 telefon numarasından iletişime geçin.
 
Çok zor koşullara rağmen UNICEF, ortaklarının yardımıyla Suriye’de ve bölgede çocuklara destekte bulunuyor. Bu kapsamda Suriye’nin içinde yaşayan 3,6 milyon çocuğa eğitim desteği, okul malzemeleri ve yaygın ile örgün eğitime kayıt gibi yardımlar götürüldü. Erişmesi zor bölgelerde yaşayan 1 milyonu aşkın kişiye ulaşıldı. Ürdün, Irak, Lübnan, Türkiye ve Mısır’da UNICEF, “Kayıp Kuşak Olması” girişimi kapsamında 700 bin çocuğun örgün eğitimden faydalanması sağlanırken, 21 milyon çocuğa ise bulaşıcı hastalıklara karşı aşı yapıldı.

Aralık 2016’da UNICEF Suriye içinde ve komşu ülkelerde yürütmekte olduğu programlar için 1,4 milyar dolar destek çağrısında bulundu. Bugüne kadar UNICEF ihtiyaç duyduğu kaynağın sadece yüzde 10’undan biraz daha fazlasını elde etti.

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en zor koşullarda yaşayan ve toplumdan dışlanan çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.


Daha fazla bilgi için:
Juliette Touma, UNICEF Amman Bölge Ofisi, +962 79 867 4628, [email protected]
Sema Hosta, UNICEF Ankara, + 90 312 454 1010, [email protected]