Ukrayna'da 5,2 milyon çocuk insani yardıma muhtaç

UNICEF | her çocuk için

Ukrayna'da yüz gündür süren savaş 5,2 milyon çocuğu insani yardıma muhtaç hale getirdi.
Şubat'tan bu yana düzenlenen saldırılarda en az 262 çocuk öldü, 415 çocuk yaralandı

NEW YORK/CENEVRE/KİEV, 1 Haziran 2022 – UNICEF bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna'da yaklaşık yüz gündür süren savaşın çocuklar için II. Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemiş bir ölçekte ve hızda yıkıcı sonuçlar doğurduğunu belirtti. Ukrayna'da bulunan üç milyon çocuk ile mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerdeki 2,2 milyondan fazla çocuk şu anda insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Her üç çocuktan neredeyse ikisi çatışmalar nedeniyle yerinden edilmiş durumda.

OHCHR tarafından doğrulanan raporlara göre, Ukrayna'da çoğunlukla nüfusun yoğun olduğu bölgelerde patlayıcı silahların kullanıldığı saldırılarda her gün ortalama ikiden fazla çocuk ölüyor ve dörtten fazla çocuk yaralanıyor. Çocukların bağlı olduğu sivil altyapı zarar görmeye veya tahrip edilmeye devam ediyor. Bunlar arasında şu ana kadar ülkenin doğusundaki en az 256 sağlık tesisi ve UNICEF tarafından desteklenen altı 'Güvenli Okul'dan biri de yer alıyor. Ülke çapında yüzlerce başka okul da hasar görmüş durumda. Çatışmaların yoğunlaştığı doğu ve güney Ukrayna'daki çocuklar için koşullar giderek daha umutsuz hale geliyor.

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell: "1 Haziran, Ukrayna'da ve bölge genelinde Dünya Çocuk Günü’dür. Bu olayı kutlamak yerine, milyonlarca çocuğun hayatını paramparça eden savaşın 100. günü olan 3 Haziran'a karamsarlıkla yaklaşıyoruz. Acil bir ateşkes ve müzakere edilmiş bir barış olmadan çocuklar acı çekmeye devam edecek ve savaşın yansımaları dünyanın dört bir yanındaki savunmasız çocukları etkileyecek."

UNICEF ayrıca savaşın akut bir çocuk koruma krizine yol açtığı uyarısında da bulunuyor. Şiddetten kaçan çocuklar aileden ayrı düşme, şiddet, istismar, cinsel sömürü ve insan ticareti açısından yüksek risk altında. Çoğu, derin travmatik olaylara maruz kaldı. Refakatsiz veya ailelerinden ayrı düşmüş olanlar başta olmak üzere bu çocukların acilen güvenlik, istikrar, çocuk koruma hizmetleri ve psikososyal desteğe ihtiyaçları var. Ama her şeyden çok barışa ihtiyaçları var.

Savaş ve kitlesel yerinden edilmeler, geçim kaynakları ve ekonomik fırsatlar için de oldukça yıkıcı. Bu kriz, birçok aileyi temel ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli gelirden yoksun bırakıyor ve aileler çocuklarına yeterli destek sağlayamıyor.

UNICEF, Ukrayna'da acil ateşkes ve tüm çocukları zarardan korumak için çağrıda bulunmaya devam ediyor. Bu, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde patlayıcı silahların kullanımına son verilmesini ve sivil altyapıya yönelik saldırıları da içeriyor. UNICEF, nerede olursa olsunlar, ihtiyacı olan çocuklara güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşmak için tam insani erişim izni çağrısında bulunuyor.

UNICEF ve ortakları, Ukrayna ve komşu ülkelerde sahada çalışmalarına devam ediyor. Çocuklara ve ailelerine çocuk koruma, su ve sanitasyon, sağlık, beslenme ve eğitim hizmetleri de dahil olmak üzere her türlü insani yardımı sağlamak için çalışıyor.

Ukrayna'da UNICEF ve ortakları, savaştan etkilenen bölgelerde yaklaşık 2,1 milyon kişiye hayat kurtaran sağlık ve tıbbi malzeme dağıttı; şebekelerin hasar gördüğü veya tahrip edildiği bölgelerde yaşayan 2,1 milyondan fazla insanın güvenli suya erişimini sağladı; ruh sağlığı ve psikososyal destek ile 610.000'den fazla çocuğa ve bakımverene ulaştı ve yaklaşık 290.000 çocuğa eğitim malzemeleri temin etti. Yaklaşık 300.000 savunmasız aile, UNICEF ve Sosyal Politika Bakanlığı tarafından yürütülen insani nakit yardım programına kaydoldu.

UNICEF, mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerde, özellikle en savunmasız çocuklar için temel hizmetler ve koruma sağlayan belediye sistemleri ile ulusal ve yerel sistemleri destekliyor. Bu; sınır muhafızları için insan ticaretiyle mücadele eğitimini, öğrenme fırsatlarını genişletmeyi ve mülteci çocukları okullara entegre etmeyi, aşı ve tıbbi malzeme tedarikini ve küçük çocuklara çok ihtiyaç duydukları normallik duygusunu sağlayan oyun ve öğrenme merkezleri kurmayı içeriyor. Moldova, Romanya, Polonya, İtalya, Bulgaristan ve Slovakya'daki başlıca geçiş güzergahları boyunca hareket halindeki ailelere destek ve hizmet sağlayan tek duraklı güvenli sığınma yerleri olan yirmi beş UNICEF-UNHCR Mavi Noktası kuruldu. Moldova'da, UNICEF-UNHCR çok amaçlı nakit yardım programı aracılığıyla, aile reisinin genelde kadın olduğu hanelerde 52.000'den fazla mülteciye ulaşıldı.

UNICEF, Ukrayna içindeki insani müdahaleyi desteklemek için 624,2 milyon ABD doları tutarında ve mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerdeki müdahale için de 324,7 milyon ABD doları tutarında bir fon çağrısı yayınladı.

heart Ukrayna'daki çocukların acil yardım ihtiyaçları da artıyor. Şimdi bağış yaparak çabamıza ortak ol.