Çocuklar ailelerinden ayırılmamalı

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’un ABD’deki göçmen çocuklar ve ailelerinin durumlarına ilişkin açıklaması

NEW YORK, 19 Haziran 2018 – “ABD’de güvenlik ararken anne babalarından ayrı düşmüş, kimileri henüz bebek olan çocukların öyküleri yüreklerimizi burkmaktadır.

“Nereden geliyor olursa olsunlar, göçmenlik durumları ne olursa olsun çocuk her şeyden önce çocuktur. Kendilerine evlerini terk etme dışında bir seçenek tanınmamış çocukların, tüm çocuklar gibi korunma, temel hizmetlere erişme ve aileleriyle birlikte olma hakları vardır. Her çocuğa sağlıklı, mutlu ve verimli bir gelecek için en iyi şansı tanıyacak olan da bu hakların yaşama geçirilmesidir.

“Gözaltında tutulma ve aileden ayrılma çocukları sömürü ve istismara daha açık hale getiren travmatik deneyimler olduğu gibi toksik stres de yaratabilir ve pek çok araştırmanın gösterdiği gibi bu stres çocukların uzun dönemdeki gelişimini olumsuz etkileyebilir.

“Bu tür uygulamalar kimsenin yararına değildir ve  etkilerinden de en fazla zararı gören çocuklardır. Çocukların refahı, gözetilmesi gereken en önemli husustur.

“ABD Hükümeti ve halkı, dünyanın çeşitli yerlerindeki krizlerden etkilenen çocuk mültecilere, sığınmacılara ve göçmenlere yardım için sergilediğimiz çabaları on yıllar boyunca desteklemiştir. Suriye ya da Güney Sudan’daki savaşlar, Somali’deki kıtlık ya da Haiti’deki deprem olsun, ABD yardım için hep orada olmuş, yerlerinden olan çocukları kabul etmiştir.

“ABD’deki sığınma işlem ve yasalarının uygulanmasında mülteci ve göçmen çocukların yüksek yararının en öncelikli olarak gözetileceğini umuyorum.”
 
#######
UNICEF hakkında
UNICEF yaptığı her işte her çocuğun haklarını ve esenliğini gözetmektedir. Bu taahhüdü yaşama geçirmek için ortaklarımızla birlikte 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımızda, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararı adına durumu en güç ve en fazla dışlanmış çocuklara odaklanıyoruz.
UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin
 
Daha fazla bilgi için:

Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 312 454 1010, [email protected]
Christopher Tidey, UNICEF New York, +1 917 340 3017, [email protected]
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804, [email protected]