Erken Çocukluk Gelişiminin Desteklenmesi

UNICEF | her çocuk için

Bütün küçük çocukların ebeveynlerinin desteği ve okul öncesi eğitim ile hayata iyi bir başlangıç yapmasını sağlamalıyız!

Erken çocukluk, bir çocuğun 6 yaşına kadar olan döneminde dilsel, sosyal-duygusal ve fiziksel gelişiminin hayatının diğer dönemlerine göre daha hızlı geliştiği, çocuklar için geleceklerine derinden ve uzun vadeli etki eden en önemli gelişim dönemlerinden biri. Türkiye’deki 3-5 yaş aralığındaki çocukların yalnızca yarısından daha azı okul öncesi eğitim alabiliyor.

Çocukların tam potansiyellerine ulaşmaları için, yeterli beslenmeye, sağlıklı bir vücuda, güvenlik duygusuna, erken öğrenme fırsatlarına ve ebeveynleri ve bakıcıları ile konuşmak, şarkı söylemek ve oynamak gibi şefkatli bakıma ihtiyaçları var. Ancak milyonlarca çocuk ihtiyaç duyduğu beslenme ve sağlık hizmetini alamamanın yanı sıra şiddete, kirli ortamlara ve aşırı strese maruz kalarak, öğrenme fırsatlarından yoksun ve gelişimleri desteklenmeden büyüyor.

Geçtiğimiz on yıllardaki gelişmeye rağmen Türkiye’deki birçok anne ve baba, küçük çocukların vücutlarının ve zihinlerinin sağlıklı gelişimini sağlamak için ek desteğe ihtiyaç duyuyor.

UNICEF Türkiye’de küçük çocuklara olan yatırımları güçlendirmek ve tüm çocuklara gelecekteki hayatlarında başarılı olmaları için en iyi şansı verebilmek amacıyla bütünleşik Erken Çocukluk Gelişimi çalışmaları ile daha fazla çocuğun öğrenme, şefkatli bakım ve gelişim fırsatlarından yararlanması için çalışıyor.

UNICEF, bu program kapsamında, kamu ve sivil toplum ortaklarıyla birlikte;

  • Erken çocukluk gelişimine ilişkin bütünleşik ulusal stratejinin geliştirilmesi ve uygulanması,
  • Küçük çocukların yüksek kalitede, kapsayıcı eğitime erişimini artıracak bir dizi eğitim girişiminin desteklenmesi,
  • Çocuklara, ebeveynleri ve çocukların bakımından sorumlu kişiler tarafından şefkatli bir bakım verilmesinin desteklenmesi,
  • En zor durumdaki bölgeler ve gruplar için sağlık hizmetlerinin temin edilmesi,
  • Savunmasız ailelerin küçük çocukları için gelişimlerini destekleyici bakımın önemi konusunda eğitilmesi,
  • Ebeveynlerin sağlıklı beslenme seçimleri yapma konusunda desteklenmesi,

Tüm çocuklara hayatlarına iyi bir başlangıç yapma fırsatı vermek için bize destek ol.