Beslenme İhtiyacı

UNICEF | her çocuk için

Her 15 saniyede bir çocuk beslenemediği için ölüyor.

Dünya, gün geçtikçe kötüleşen küresel gıda kriziyle karşı karşıya. Artan yoksulluğun, eşitsizliğin, iklim değişikliğinin, çatışmaların ve COVID-19 salgınının bütünleşik etkileri, milyonlarca çocuğun hayatını tehdit ediyor. Çocukların hayatta kalması, besleyici, uygun fiyatlı ve sürekli olarak temin edilebilen yiyeceklere erişime bağlıdır. İyi beslenme, çocukların hayatta kalmasının ve gelişmesinin temelidir.

Dünyanın dört bir yanındaki savunmasız topluluklarda, çocukların yetersiz beslenmesi ve gıda güvensizliği oranları artıyor. Her 15 saniyede bir çocuk beslenemediği için ölüyor. Hayatta kalabilen milyonlarca çocuk ise yetersiz beslenmenin öğrenme bozuklukları ve fiziksel engeller gibi olumsuz etkilerini yaşıyor.

Desteğiniz sayesinde UNICEF, insani krizlerde acil besin ihtiyacının %80’ini sağlıyor. Çocukların tam besin alması ve sağlıklarının korunması konusunda başta anneler olmak üzere topluluklara yardım ediyor. Ama daha fazlasını yapmamız şart!

En kötü gıda krizleri sırasıyla: Yemen, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afganistan, Etiyopya, Suriye, Sudan, Güney Sudan ve Kuzey Nijerya. Bu sekiz ülke, yaklaşık 72 milyon kişiyle, akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya kalan toplam küresel insan sayısının üçte ikisini oluşturuyor. Çatışma ve savaşlar, iklim şokları ve ekonomik istikrarsızlık geçim kaynaklarını tahrip etmeye devam ediyor.

UNICEF ve ortaklarının çabasıyla 2023’de 5 yaş altındaki 17 milyon çocuk beslenme durumu erken tespit için taramadan geçirildi, 3 milyon çocuk şiddetli akut yetersiz beslenme tedavisi gördü. (Haziran 2023 itibariyle kesin olmayan sonuçlar)

2024 Çocuklara Yönelik İnsani Yardım Planı kapsamında UNICEF’in hedefi, insani krizlerin yaşandığı ülkelerde akut yetersiz beslenme teşhisi konmuş 7.6 milyon çocuğun tedavi edilmesini sağlamak.

Haydi şimdi en dezavantajlı çocuklara ulaşan beslenme programı için aylık düzenli bağış yapmaya başlayın.

Bağış yapmak için şimdi tıklayın.

 

Yemen, Ekim 2018 – Bajel, Hudaydah’dan bir kız çocuğu olan Saba, Yemen'deki tüm bölgeleri etkileyen felaket savaş koşullarından dolayı şiddetli yetersiz beslenme, ateş ve ishal komplikasyonlarından muzdarip. Saba UNICEF destekli sağlık merkezinde tedavi altında. ©UNICEF/UN0276409/Almahbashi

 

 

 

 

Fotoğraf © UNICEF/UN023925/Clark