Yemen’in çocukları

UNICEF | her çocuk için

Yemen’in çocukları: 15 Milyon Yaralı Hayat ve Duyulmayan Ses

Yemenli kız ve erkek çocuklar bu hafta İsveç’te bulunan taraflara ve nüfuz sahibi ülkelere derhal barışı sağlama çağrısında bulunuyor

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Geert Cappelaere’nin Yemen ziyaretinin sonunda yaptığı açıklama

Fotoğraflara ve alternatif video çekimlerine (b-roll)   buradan ulaşabilirsiniz.

ADEN/AMMAN, 5 Aralık 2018 – “Yemen’de milyonlarca çocuğun yaşam koşulları utanç verici durumda. 21. yüzyılda bu karanlık gerçeklerin yaşanması için hiçbir bahane yok. Savaşlar, derin ekonomik krizler ve yıllardır süren azgelişmişlik, Yemen’de tek bir çocuğu es geçmedi. Çocukların çektikleri acıların hepsi insan kaynaklı.

“Yemen’de neredeyse dört yıl süren son çatışmaların bedeli tüyler ürpertici: 2.700’den fazla sayıda çocuk yetişkinlerin savaşını yapmak için silah altına alındı. 6.700'den fazla çocuğun öldürüldüğü veya ciddi şekilde yaralandığı doğrulandı. Neredeyse 1,5 milyon çocuk yerinden edildi; bunların çoğu bir çocuğun yaşaması gerekenden çok uzak bir hayatı sürdürüyor.

©UNICEF/UN0253359/ Huwais

“Bugün Yemen’de 7 milyon çocuk her gece yatağa aç giriyor. Her gün, 400.000 çocuk, hayatî tehlike taşıyan şiddetli akut yetersiz beslenmeye karşı karşıya ve her an ölebilir durumda. 2 milyondan fazla çocuk okula gitmiyor; okula gidenlerse aşırı kalabalık sınıflarda niteliksiz bir eğitime razı olmak zorunda.

“Sadece çocuklarla doğrudan etkileşim kurduğunuzda yaraların ne kadar çok ve derin olduğunu anlayabilirsiniz. Bu rakamların ardında isimleri, yüzleri, aileleri, arkadaşları, hikâyeleri, yitirilmiş hayalleri ve yarıda kesilmiş yaşamları olan çocuklar var.

“Bir rehabilitasyon merkezinde tanıştığım 12 yaşındaki Zakaria, hayatı boyunca sakat kalmasına sebep olan mayına bastığında keçilerini otlatıyormuş. En sevdiği keçisini bir daha görüp göremeyeceğini merak ediyor. Dokuz yaşındaki Alia, evine saldırıldığı sırada uyuyormuş. Gözlerini açtığında hastanedeymiş ve bacaklarını kaybetmiş. Alia doktor olma hayalini kuruyor.

“Bu rakamların ve ardındaki hikâyelerin gerçekten önemi var mı? Tüm bunların çoktan dünyayı harekete geçmeye zorlaması gerekirdi. Mevcut savaş ve ekonomik kriz, zaten vahim olan durumu daha da kötüleştiriyor. Yemenli çocukların çıkarları, yıllardır hiçbir karar alım sürecinde hemen hemen hiç dikkate alınmıyor.

“Bugün, neredeyse Yemen’deki çocukların hepsi, hayata kalabilmek için insanî yardıma muhtaç. UNICEF ve diğer insani yardım kuruluşlarından gelen destek kelimenin gerçek anlamıyla hayat kurtarıyor ve çocuklara umut ışığı veriyor.

“UNICEF, yetersiz beslenen çocuklara terapötik desteğin sunulması, tedavi merkezlerinin sayısının artırılması ve toplum sağlığı çalışanlarının yetersiz beslenmeyi erkenden saptamaları ve çocukları acilen ihtiyaç duydukları tedaviye yönlendirmeleri için eğitilmesi gibi müdahalelerini artırmaktadır. Sürekli çabalar sayesinde bugüne kadar 4 milyonun üzerinde çocuğa ulaşan, devam eden çocuk felci aşı kampanyası da dahil olmak üzere, çocukların hastalanmasını önleyen faaliyetler sürdürülüyor.

“Bugün Yemen, UNICEF için dünyadaki en büyük insanî yardım bölgesidir. UNICEF’in 2019 yılında çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya devam edebilmesi için yarım milyar dolardan fazlasına ihtiyacı var.

“Ancak tek başına insanî yardım, bu insan kaynaklı muazzam kriz için yeterli bir çözüm değildir. Bu kargaşadan tek çıkış yolu insanların siyasi uzlaşmaya varmasından ve Yemen’de çocukları merkeze alan büyük ölçekli yeniden yatırımlar yapılmasından geçmektedir.

“Bu amaçla UNICEF, Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in muazzam çabalarını memnuniyetle karşılamaktadır. İsveç’te buluşan taraflara ve onlar üzerinde etki sahibi paydaşlara bir kereliğine çocuklara ve çocukların ihtiyaçlarına, diğer her türlü siyasî, askerî ya da malî gündemden daha fazla öncelik vermeleri için çağrıda bulunuyoruz. Yemenli çocukların geleceği onların elinde. Yemen’deki çocukları bir kez daha hayal kırıklığına uğratmayın!”

Editörlere notlar

  • UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Geert Cappelaere, 3-5 Aralık tarihleri arasında Aden’i, 31 Ekim – 3 Kasım 2018 tarihleri arasında Sana ve El Hudeyde’yi ziyaret etti.
  • 2019 yılında UNICEF’in, çocukların ve ailelerin acil ihtiyaçlarını karşılamak için 540 milyon dolara ihtiyacı olacak. Bu müdahaleye sağlık ve beslenme, su, sanitasyon, hijyen, eğitim ve koruma programları ile aktiviteleri dahildir.
  • Yemen’deki çocuklarla ilgili bilgilere ve rakamlara ulaşmak için buraya tıklayınız.

Daha fazla bilgi için

Juliette TOUMA, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika, [email protected], +962-79-8674628, +1-917-20-90-817

Bismarck Swangin, UNICEF Yemen, [email protected] +967 712 223 161

Tamara Kummer, UNICEF  Orta Doğu ve Kuzey Afrika, [email protected] +962 797 588 550

UNICEF Hakkında

UNICEF en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yörelerinde çalışmaktadır. Çalışmalarımız 190 ülkede ve bölgede, herkes için daha iyi bir dünya kurmak amacıyla, nerede olursa olsun her çocuğa ulaşmayı amaçlamaktadır.