Texas Uvalde'de gerçekleşen okul saldırısı

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell’ın Texas’ın Uvalde bölgesinde meydana gelen okul saldırısına ilişkin açıklaması


NEW YORK, 25 Mayıs 2022 – “Çocuklar bir kez daha, evlerinin dışında en güvende olmaları gereken yer olan okullarında saldırıya uğradı ve öldürüldü. Bu olay bu kez de Teksas, Uvalde'de yaşandı.

“Dün okula gitmek için yola çıkan 19 çocuk, bir öğretmen ve bir okul çalışanı bir daha asla evlerine, ailelerine dönemeyecekler. Bu katliama tanık olan daha birçok çocuk, öğretmen ve okul personeli ise hayatlarının geri kalanında duygusal ve psikolojik yaralar taşıyacak.

Bu olay dün, Teksas'ta yaşandı. Bundan sonra nerede olacak? Bu yıl Afganistan, Ukrayna, ABD, Batı Afrika ve diğer birçok bölgede okullara yönelik düzenlenen korkunç saldırılara şahit olduk.

“Trajedi üstüne trajedi, saldırı üstüne saldırı, bir genç hayat sonra bir genç hayat daha. Hükümet liderleri çocukları ve okullarını güvende tutmak için harekete geçmeden önce daha kaç çocuk ölecek? Çünkü onlar harekete geçene kadar bu vahşet devam edecek.”