Çocukların cinsel istismardan korunması

UNICEF | her çocuk için

Anayasa Mahkemesi'nin Çocuğun Cinsel İstismarı Suçu İçin Uygulanacak Cezai Hükümler Hakkındaki Kararına İlişkin Açıklama

CENEVRE, 23 Ağustos 2016 – UNICEF, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) çocuğun cinsel istismarı suçunda uygulanacak olan Ceza Kanunu hükümleri hakkında verdiği hükmü yakından takip etmektedir.

Kararda kullanılan karmaşık hukuki dil farklı yorumlara ve yanlış anlamalara yol açmış olup, Türkiye’de çocuk haklarının korunması açısından yaratacağı sonuçlar ile ilgili ciddi tartışmaları ve endişeleri beraberinde getirmiştir.

Adalet Bakanlığı, çocukların daha iyi korunması amacıyla Türk Ceza Kanunu’nda yapılacak düzenlemelere ilişkin çalışmaların sürdüğünü ve bu düzenlemelerin AYM tarafından belirlenen tarihin öncesinde yürülüğe gireceğini ifade etmiştir.

UNICEF, TBMM Başta Cinsel İstismar Olmak Üzere Çocuklara Yönelik Her Türlü İstismar Olaylarını Araştırma Komisyonu tarafından geçtiğimiz aylarda düzenlenen bir oturuma katılarak çocukların cinsel istismardan daha iyi korunmasını sağlayacak yöntemler ile konuya ilişkin gözlemlerini paylaşmıştır. UNICEF, çocukların korunması ve yeni yasa hazırlıkları konusunda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Kurumları ile birlikte çalışma kararlılığını sürdürmektedir.

###
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.tr

Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 533 622 8346, [email protected] 
Christophe Boulierac, UNICEF Cenevre, +41 799 639 244, [email protected]
Claudia Liute, UNICEF Cenevre, +41798 347 401, [email protected]