Çocuklar yaşam boyu taşıyacakları yaralar alıyor

UNICEF | her çocuk için

Suriye'de çatışmalar altıncı yılına girerken çocukların çektiği acılar dayanılmaz boyutlara ulaştı

ŞAM/AMMAN, 13 Mart 2017– Suriye’de çatışmaların altıncı yılında durumun çocuklar üzerindeki etkisiyle ilgili üzücü bir açıklama yapan UNICEF ülkede çocuklara yönelik ihlallerin 2016 yılında en yüksek düzeye çıktığını belirtti. 

Geçtiğimiz yıl şiddet ülkede ciddi bir tırmanış gösterirken, çocuklarla ilgili doğrulanan ölüm, yaralanma ve silahlandırılma olaylarında da büyük bir artış görüldü.
► 2016 yılında öldürülen çocuk sayısı bir önceki seneye oranla yüzde 20 artarak en az 652 olurken, bu yıl, çocuk kayıpların resmen teyit edilmeye başlamasından bu yana Suriyeli çocuklar açısından en kötü yıl olma özelliği kazandı.
► 255 çocuk okuldayken ya da okul civarındayken öldürüldü.
► 850’nin üzerinde çocuk çatışmalarda savaşmak üzere silahlandırıldı. Silahlandırılan çocukların sayısı 2015 yılına göre iki kattan fazla artış gösterdi. Çocuklar ön saflarda savaşmak için kullanılmanın ve silahlandırılmanın yanı sıra, bazı olağanüstü durumlarda infazcı, intihar bombacısı ya da hapishanelerde gardiyan olarak da çatışmalarda yer alıyor. 
► Hastanelere ve tıbbi personele yönelik en az 338 saldırı düzenlendi.(1)

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Geert Cappelaere Suriye’nin Humus şehrini ziyareti sırasında konuya ilişkin şunları söyledi: “Bugüne kadar emsali görülmemiş boyutlarda acılar yaşanıyor. Suriye’deki milyonlarca çocuk her gün saldırılara maruz kalıyor, yaşamları altüst oluyor. Bu çocukların her biri savaşın, hayatları ve gelecekleri üzerindeki korkunç etkiler sonucunda yaşam boyu taşıyacakları yaralar alıyor.”
 
Ağustos 2016'da Halep'teki çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan aileler, Doğu Halep'teki Teşren Ana Okulu'na sığındı. Fotoğraf: © UNICEF/UN027725/Al-Issa

Suriye’nin birçok bölgesine erişimde karşılaşılan zorluklar çocukların ne acılar yaşadığını tam olarak anlamayı ve de en zor koşullarda yaşayan kız ve erkek çocuklara acilen insani yardım ulaştırmayı engelliyor. Bombaların, kurşunların ve patlamaların ötesinde çocuklar bir de kolaylıkla önlenebilecek, tedavisi mümkün hastalıklar yüzünden sessizce ölüyor. Temel tıbbi bakıma ve hayati malzemelere erişmek hâlâ çok zor.
 
Suriye’de insani yardımların neredeyse hiç ulaşamadığı abluka altındaki bölgelerde yaşayan 280 bin çocuğun da dahil olmak üzere, ulaşılması güç bölgelerde 2.8 milyon civarındaki çocuk bulunuyor. Suriye’deki tüm çocuklar arasında en zor koşullar altında yaşayanlar da bu çocuklar.
 
6 yıldır süren savaş sonucunda bugün yaklaşık 6 milyon çocuk yapılacak insani yardımlara muhtaç durumda ve bu da 2012 yılına göre on iki kat artış anlamına geliyor. Milyonlarca çocuk evlerini terk etmek zorunda kalırken, bunların arasında yedi kez yer değiştirenler bile bulunuyor. 2,3 milyondan fazla çocuk bugün Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Irak’ta mülteci durumunda.
 
Suriye’de ve sınırlarının dışında bu durumla baş çıkmak için oluşturulan mekanizmalar hızla yetersiz kalıyor. Aileler ise hayatta kalabilmek için olağanüstü yollara başvurarak çocukları çalışmaya ya da erken evliliklere zorluyor. Ailelerin üçte ikisinde çocuklar, aile ekonomisine destek olmak için, bazıları yetişkinler için bile elverişsiz sayılabilecek koşullarda altında olmak üzere çalışmak zorunda kalıyor.
 
Karşılaştıkları bunca dehşet ve zorluğa rağmen umut ve özlemlerini sürdürmeye kararlı çocukların pek çok dikkat çekici hikâyesi var. Mesela Türkiye’de mülteci olan 12 yaşındaki Darsy bunlardan biri. “Suriye’de hasta ve yaralı insanlara yardım etmek için cerrah olmak istiyorum,” diyen Darcy ekliyor: “Savaşın olmadığı, evimize dönebileceğimiz bir Suriye düşlüyorum. Savaşların yaşanmadığı bir dünya...”
 
Cappelaere açıklamasını şöyle sürdürüyor: “Suriyeli çocukların cesaretine tanık olmaya devam ediyoruz. Pek çoğu yalnızca okulda sınavla gitmek için askeri cephe çizgilerinden geçmiş. Öğrenmekte o kadar kararlılar ki, yeraltı okullarına dahi gitmeyi göze alıyorlar. Suriyeli çocukların yaşadığı bu durumu tersine çevirmek için yapabileceğimiz ve de yapmamız gereken çok şey var.”
 
UNICEF, Suriyeli çocuklar adına çatışmada yer alan ya da üzerinde etkisi olan tüm taraflara, onların üzerinde, uluslararası kamuoyuna ve bu çocuklara değer veren herkese şu çağrıyı yapıyor:
► Derhal Suriye’deki çatışmaları sona erdirecek bir siyasi çözümün bulunması;
► Çocuklara yönelik öldürme, yaralama ve silahlandırma dâhil tüm ağır ihlallerin yanı sıra okullara ve hastanelere yönelik saldırılara son verilmesi;
► Suriye’nin neresinde olurlarsa olsun muhtaç durumdaki tüm çocuklara koşulsuz ve sürekli erişim sağlanması ve ülkedeki tüm ablukaların kaldırılması;
► Mültecilere ev sahipliği yapan hükümetlere ve topluluklara, statüleri ne olursa olsun mülteci çocuklar için sürdürülebilir yardım sağlanması;
► UNICEF’in Suriyeli çocuklara yönelik hayati yardımlarına maddi yardımın aralıksız olarak devam etmesi.

(1) Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Suriye Yıllık Raporu 2016.

###

UNICEF’in Hitting Rock Bottom başlıklı yayını ve yayın kalitesindeki b-roll için: https://weshare.unicef.org/Package/2AMZIFDMAU4
 

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en zor koşullarda yaşayan ve toplumdan dışlanan çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.

Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 312 454 1000, [email protected]
Tamara Kummer, UNICEF Bölge Ofisi, Amman +962 797 588 550, [email protected]
Shushan Mebrahtu, UNICEF Şam, +963 (0) 992 892 864, [email protected]
Salam Abdulmunem, UNICEF Beyrut, +961 70 996605, [email protected]
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804, [email protected]