Aşırı zayıflıkla mücadele etmek için yarım milyar doların üzerinde fon taahhüt edildi

UNICEF | her çocuk için

Çocuklarda Temmuz ayından bu yana derinleşen yetersiz beslenme krizine yönelik benzeri görülmemiş bir uluslararası destek verildi; aşırı zayıflıkla mücadele etmek için yarım milyar doların üzerinde fon taahhüt edildi

NEW YORK, 21 Eylül 2022  Hükümetler, hayırseverler ve özel bağışçılar, çocuklarda derinleşen yetersiz beslenme krizine yanıt olarak Temmuz ayından bu yana yaklaşık 577 milyon ABD doları tutarında taahhütte bulundu. Bu miktarın en az yüzde 60'ı UNICEF'in çalışmalarını doğrudan destekleyecek.

UNICEF, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), Çocuk Yatırım Fonu Vakfı (CIFF) ve Senegal hükümeti tarafından New York'taki UNICEF Genel Merkezi'nde ortaklaşa düzenlenen üst düzey bir etkinlik olan The Child Malnutrition Crisis: Pledging to Save Lives (Çocuklarda Yetersiz Beslenme Krizi: Hayat Kurtarma Vaadi) etkinliğinde bugün, toplanan yarım milyar ABD dolarının yaklaşık 280 milyonunun kullanılacağı taahhüt edildi.

Kanada, İrlanda, Hollanda Krallığı ve Birleşik Krallık hükümetleri; Aliko Dangote Vakfı, Bill & Melinda Gates Vakfı, Çocuk Yatırım Fonu Vakfı (CIFF), Eleanor Crook Vakfı, Greta Thunberg Vakfı, Son Gün Aziz Hayır Kurumları İnsani Hizmetleri ve King Vakfı, büyüyen gıda krizini ele almak için 77. yıllık Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (UNGA) sırasında üst düzey etkinlikte bir araya geldi.    

İklim kaynaklı kuraklık, çatışma ve artan gıda fiyatları, dünya çapında küçük çocuklarda aşırı zayıflık seviyelerini endişe verici oranlarda arttırmaya devam ederken bunlarla mücadeleye yönelik taahhütler verildi. UNICEF'in yakın tarihli bir analizine göre, Afrika Boynuzu ve Sahel de dahil olmak üzere en çok etkilenen 15 ülkede, her bir dakika bir çocuk ciddi yetersiz beslenmeye itiliyor.

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Tırmanan yetersiz beslenme krizi milyonlarca çocuğu açlığın eşiğine itiyor ve daha fazlasını yapmazsak, bu kriz bir felakete dönüşecek. UNICEF olarak verilen taahhütler için çok müteşekkiriz, ancak çok geç olmadan çocuklara ulaşmak için daha fazla sınırsız fona ihtiyacımız var. Aşırı zayıflığı nasıl önleyeceğimizi, tespit ve tedavi edeceğimizi biliyoruz ve öylece durup çocukların ölmesine izin veremeyiz.”

Bugün verilen taahhütler; USAID Yöneticisi Samantha Power'ın çocukların mustarip olduğu aşırı zayıflığı tespit ve tedavi etmek için UNICEF'e 200 milyon ABD Doları tutarında benzeri görülmemiş bir bağışta bulunduğu Temmuz ayında verilen taahhütlere dayanıyor. Yetersiz beslenme krizine müdahale etmek için Hayırseverler ve Çocuk Yatırım Fonu Vakfı (CIFF) Başkanı Sir Chris Hohn, Eleanor Crook Vakfı (ECF), CRI (Ulusal Çocuk Yardım) Vakfı ve ELMA Yardım Vakfı da dahil olmak üzere özel hayırseverler tarafından 50 milyon ABD doları daha vaat edildi. 

USAID Yöneticisi Samantha Power şunları söyledi: “Gerçek şu ki, ciddi düzeyde yetersiz beslenmeyle karşı karşıya kalan çocukların yaklaşık üçte ikisi, normalde insani yardım almayan yerlerde yaşıyor. Ciddi düzeyde yetersiz beslenme tedavisinin sadece insani yardım ortamlarında değil, kriz dışı ortamlarda da erişilebilir olması gerektiğini göstermek için çalışıyoruz.”

Çocukları tehlikeli derecede zayıflatan aşırı kilo kaybı, yetersiz beslenmenin en görünür ve ölümcül şeklidir. Zayıflamış bağışıklık sistemleri, iyi beslenmiş çocuklara kıyasla 5 yaşın altındaki çocuklarda ölüm riskini 11 kata kadar arttırıyor.

Buna yanıt olarak, UNICEF yetersiz beslenme krizinden en çok etkilenen 15 ülkede çabalarını arttırdı. Afganistan, Burkina Faso, Çad, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Etiyopya, Haiti, Kenya, Madagaskar, Mali, Nijer, Nijerya, Somali, Güney Sudan, Sudan ve Yemen, çocuk ölümlerindeki artışın önlenmesine ve aşırı zayıflığın uzun vadeli zararının azaltılmasına yardımcı olmak için 1,2 milyar ABD doları talep eden bir Hızlandırma Planına dahil edildi.

UNICEF'e verilen taahhütler, çocuklarda görülen aşırı zayıflığının erken önlenmesi, tespiti ve tedavisi için hizmetlerin sağlanmasına yardımcı olacak ve krizler sırasında ihtiyaç duyulan hayat kurtarıcı kullanıma hazır terapötik gıda (RUTF) ve diğer temel besleyici ürünlere erişimi genişletecek.

Bugünkü etkinlikte UNICEF ve ortakları, aşırı zayıflığın erken önlenmesini, tespitini ve tedavisini desteklemek için uzun vadeli çok ortaklı bir finansman mekanizması olan Çocuk Beslenme Fonu'nun yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaları da başlattı. Mali kaynakları birleştirmek ve stratejik olarak tahsis etmek için hükümetlerle birlikte çalışan Çocuk Beslenme Fonu, küresel ilerlemeyi hızlandırmayı ve çocuklarda görülen şiddetli zayıflık döngüsünü sona erdirmeyi amaçlıyor.

CIFF Kurucu Ortağı ve Başkanı Chris Hohn’un konu ile ilgili söylemleri şöyle: "Eşi benzeri görülmemiş bir yetersiz beslenme krizine tanık oluyoruz. Milyonlarca çocuğun yaşamlarının ilk birkaç yılında ciddi düzeyde yetersiz beslenme sorunu yaşamak zorunda kalması kabul edilemez. Çocuk zayıflığının önlenmesi, erken teşhisi ve tedavisi için çözümlerin çoğunu zaten biliyoruz, ancak bu çözümlerin ölçeklendirilmesini sağlamak için daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Bu, sürdürülebilir uzun vadeli ve koordineli finansman gerektiriyor. Çocuk Beslenme Fonu'nun, kurulmasının üzerinden çok fazla vakit geçmemişken elde ettiği başarı inanılmaz derecede cesaret verici ve çocuk zayıflığıyla geniş çaplı mücadelede en büyük merkezi mekanizma haline gelmesi tam olarak ihtiyaç duyulan şey. CIFF'in çocuklardaki aşırı zayıflığa müdahale etmek için 40 milyon dolar daha tahsis etmeyi planladığını duyurmaktan memnuniyet duyuyorum."

Senegal'in Birleşmiş Milletler Daimî Temsilciliği'nde Bakan Danışmanı Diamane Diome ise şunları söyledi: “COVID-19'un devam eden etkileri de dahil olmak üzere küresel zorluklarla karşı karşıya kaldığımız şu günlerde akut yetersiz beslenmeyi ve bodurluğu her zaman çok taraflı gündemde öncelikler olarak tutmalıyız. USAID, UNICEF, Dünya Gıda Programı (WFP) ve diğer çok taraflı ve ikili ortaklar gibi ulusal ve uluslararası paydaşlarla çalışan Senegal, bu konuda büyük ilerleme kaydetti. Bu, ortak değerlerimiz temelinde, işbirliği içinde ve aciliyet duygusuyla çalışırsak, çocuklarda akut yetersiz beslenme ve bodurluk sorununun üstesinden gelebileceğimizi gösterir. Senegal, bu süreçte edindiği deneyim ve dersleri paylaşmaya kararlı. Bu nedenle USAID ve UNICEF ile birlikte bu toplantıya katılmaktan mutluluk duyuyorum."

###

Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı ve Pasifik Ekonomik Kalkınma Ajansı'ndan sorumlu Bakan Harjit S. Sajjan’ın açıklamaları şu şekilde:

"Akut yetersiz beslenme önlenebilir ve erken tespit edilir ve tedavi edilirse, etkileri hafifletilebilir. Birlikte buna bir son verebiliriz ama hemen harekete geçmeliyiz. USAID gibi müttefikler ve UNICEF, Dünya Gıda Programı ve Uluslararası Beslenme Programı gibi ortaklarla birlikte çalışan Kanada, çözümün bir parçası olmaya devam ediyor.”

İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney T.D.:

“Dünya, iklim değişikliğinin, birçok bölgede devam eden çatışmaların, COVID-19 etkisinin ve şimdi de Ukrayna'daki savaşın küresel gıda ve beslenme güvensizliğini derinleştirmek ve hızlandırmak için birleştiği bir dönüm noktasına ulaştı. Birlikte daha fazlasını -ve acilen- yapmalıyız. Bugün İrlanda, çocukların muzdarip olduğu zayıflığın önlenmesi, erken tespiti ve tedavisine yönelik küresel müdahaleyi hızlandırmak için üç yıl içinde 50 milyon Euro'luk bir taahhütte bulunmaktan memnuniyet duymaktadır. Bu, İrlanda'nın 2021 Büyüme için Beslenme Zirvesi'nde beş yıl boyunca 800 milyon €'luk taahhüdüne ek olacak. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda bu kritik çalışma üzerinde USAID, UNICEF ve diğer küresel ortaklarla yakın işbirliği içinde çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Hollanda Krallığı Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Liesje Schreinemacher şunları söyledi:

“Mevcut gıda ve beslenme krizini hafifletmek için hepimiz çabalarımızı arttırmalıyız. Bu nedenle Hollanda Krallığı; Sahra Altı Afrika'da çocuklar, kadınlar ve ergenler arasında yetersiz beslenmenin önlenmesine odaklanmak için UNICEF ile yeni bir ortaklığa yatırım yapıyor.”

CEO, Bill & Melinda Gates Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mark Suzman’ın da söylemleri şunlar:

“Bugünün krizine verilen ortak yanıt beni cesaretlendiriyor, ancak bu felakete yanıt vermemiz bizim için yeterli değil. Bunun yanı sıra uzun vadeli, sürdürülebilir yatırımlarla bir sonrakini engellemek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Vakfın bugün UNICEF Çocuk Beslenme Fonu'na 20 milyon dolarlık taahhüdü, önceki taahhüdümüzü iki katına çıkaracak ve fonun odağını, en savunmasız durumda olanlar için israfı önleyen ve hayat kurtaran beslenme ürünlerini içerecek şekilde genişletecek. Birlikte, her çocuğun tam potansiyeline ulaşabileceği bir gelecek yaratabiliriz.”

Eleanor Crook Vakfı CEO'su William Moore ise şunları söyledi:

"Eleanor Crook Vakfı, bu inanılmaz fon sağlayıcılar koalisyonunun bir parçası olmaktan gurur duyuyor ve kötüleşen çocuk zayıflığı kriziyle mücadele etmek için ek bir taahhütte bulunuyor. Kullanıma hazır terapötik gıdalar gibi uygun maliyetli ve hayat kurtarıcı tedavilerle, hiçbir çocuk yetersiz beslenmeden mustarip olmamalı veya ölmemelidir. Hayatta sihirli çözümler yoktur fakat yetersiz beslenen çocukları hayatta tutmak söz konusu olduğunda, RUTF en çok çabalayan kuruluşlar arasında yer almaktadır. Bu küresel kriz anında adım atan tüm bağışçıları alkışlıyorum ve diğerlerinin de masaya oturmasını rica ediyorum. Bu bir ilerleme ama bitiş çizgisi değil ve milyonlarca çocuğun daha yardımımıza ihtiyacı var."

İklim ve çevre aktivisti Greta Thunberg de şu açıklamalarda bulundu:

"Şu anda milyonlarca çocuk Pakistan'daki sellerden ve Somali'deki kuraklıktan etkileniyor, bu da hızlanan iklim krizinin en son işaretleri. Bu ülkelerdeki insanlar krize katkıda bulunmak için neredeyse hiçbir şey yapmadılar ancak en çok etkilenenler arasındalar. Hepimiz sahadaki acil yardım çalışmalarını desteklemek için elimizden geleni yapmalı ve hükümetlerimizi iklim krizini görmezden gelmeyi bırakmaya ve daha fazla acı çekilmesini önlemeye çağırmalıyız.”

İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi Direktörü Sharon Eubank, konu ile ilgili şunları söyledi:

“İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi, UNICEF ile uzun vadeli işbirliğini genişletmekten ve İsrafa Yer Yok adlı aşırı zayıflıkla mücadele kampanyasına 5 milyon dolarlık destek sözü vermekten memnuniyet duyuyor. Bu fon, çalışkan ailelerden ve sınırlı geliri olan dul kadınlardan ve küçük çocukların kendi harçlıklarından arttırdıklarından toplandı. Fon; annelerin daha sağlıklı gebelikler geçirmeleri ve doğumlar yapmaları ve risk altında olabilecek çocuklarına tedavi edici gıda ve mikro besinler sunabilmeleri için Son Zaman Azizleri tarafından verildi.”

King Vakfı Başkanı ve CEO'su Kim Starkey ise şu söylemlerde bulundu:

“King Vakfı olarak iklim değişikliğinin ve aşırı yoksulluğun kesiştiği noktada çözümleri katalize etmek için hibeler ve etki yatırımları uyguluyoruz. Yetersiz beslenme bu noktada her zaman öne çıkıyor. İklim değişikliğinden en çok etkilenecek olanlar; aşırı yoksulluk içinde olanlar ve aynı zamanda yetersiz beslenmeden de en çok zarar görenler. Bu bireyler iklim değişikliğine yol açmadılar. Yine de kriz, onların tarımsal geçim kaynaklarını, gıda güvenliğini ve ailelerinin beslenme durumunu ciddi şekilde tehdit ediyor. Bugün, King Vakfı, ciddi yetersiz beslenme ve zayıflıkla mücadele girişimine coşkuyla evet diyor."