Dünya Çocuk Günü

UNICEF | her çocuk için

David Beckham ve Millie Bobby Brown çocukların hakları için BM zirvesinde sahnede olacak

Çocuk Haklarına dair Sözleşme 30. yılını doldururken Dünya Çocuk Gününde hükümetler çocuk haklarını sahiplendiklerini yineliyor, çocuklar önemli görevler üstleniyor ve dünyadaki ünlü yapılar maviye bürünüyor

Hazır olduklarında etkinliklere ilişkin videolar ve fotoğraflar buradan indirilebilir.

NEW YORK, 20 Kasım 2019 – UNICEF İyi Niyet Elçileri David Beckham ve Millie Bobby Brown Birleşmiş Milletler New York merkezinde gerçekleşecek küresel zirvede sahnede olacak. İki İyi Niyet Elçisi bu etkinlikte çocuk haklarını koruma ve geliştirme alanında harekete geçilmesini talep eden çocukların ve gençlerin yanında yer alacak.

UNICEF tarafından düzenlenen zirve, Dünya Çocuk Günü kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilecek. Bu yılın Dünya Çocuk Günü, dünyada en yaygın kabul gören insan hakları belgesi olan Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin benimsenmesinin 30’uncu yıl dönümüne denk geliyor. Çocuklar, bu yıl Ermenistan’dan Ürdün’e, Etiyopya’dan Endonezya’ya 50’den fazla ülkede gerçekleşecek olan benzer zirve etkinliklerine de katılacaklar.

©UNICEF/UNI212395/Frank Dejongh

Küresel zirvenin açılışını yapacak olan David Beckham: “Dünyanın her yerinde çocuklar daha iyi bir gelecek düşlüyor. Yaklaşık 20 yıldır UNICEF’le birlikte çalışmaktayım ve dünyanın dört bir köşesindeki çocuklarla tanıştım. Bunlar, daha iyi bir eğitim, hastalıklardan uzak bir yaşam ve barış özlemi içinde olan gençlerdi. Tüm çocuklar potansiyellerini tam gerçekleştirebilecekleri fırsatları hak etmektedir ve bugün değişim isteyen gençleri desteklemekten büyük gurur duyuyorum.”

UNICEF’in en genç İyi Niyet Elçisi Millie Bobby Brown: “Benim yaşımda olan gençler bugün 30 yıl önce kestirilmesi çok güç olan pek çok yeni sorunla karşı karşıya. Günümüzün örneğin zorbalık, eğitime erişim, ruh sağlığı alanında farkındalık, intiharların önlenmesi ve iklim değişikliği gibi konu ve sorunlarında çözüm isteyen dünyanın her tarafındaki gençlerin uğraşlarına katkıda bulunduğum için gururluyum.”

Her yıl 20 Kasım’da kutlanan Dünya Çocuk Günü, sağlık, beslenme, eğitim ve korunma gibi alanlardaki hakları yaşama geçmeyen milyonlarca çocuk konusunda farkındalığı artırma ve gerekli yardımları sağlamayı amaçlıyor.

Bu yılki kutlamada Birleşmiş Milletler Üyesi Devletlere Küresel Söz’e katılıp bağlı kalmaları çağrısı yapıldı. Beklenen, ülkelerin Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ye bağlılıklarını bir kez daha teyit etmeleri ve çocuk haklarını 21. yüzyılda gerektiği gibi yaşama geçirmeleridir.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore:  “Dünyanın her yerinde çocuklar ve gençler, örneğin iklim krizi, ruhsal hastalıklarda artış ve fırsat yokluğu gibi duyarlı oldukları konularda başı çekip bu konularda hemen harekete geçilmesini talep ediyor. Bu yılki Dünya Çocuk Günü, dünya liderlerine bu çağrılara kulak verme, tüm çocukların haklarını hemen bugün ve gelecek kuşaklar için yeniden sahiplenme açısından önemli bir fırsat sunuyor.”

Bu küresel eylem gününde çocuklar liderler ve karar vericilerle birlikte zirvelere katılacak, ülke yönetimi, spor ve iş yaşamı gibi alanlarda önemli roller üstlenecek. Bu arada, çocuk haklarına yönelik sembolik bir vurgu olarak dünyadaki ünlü yapılar maviye bürünecek.

Küresel etkinlikler arasında şunlar yer almaktadır:

► New York’taki Birleşmiş Milletler Merkezinde ev sahipliği UNICEF İyi Niyet Elçileri David Beckham ve Millie Bobby Brown tarafından yapılacak olan küresel zirvede çocuklar dünya liderlerine çocuklar için verdikleri sözleri yerine getirmeleri çağrısında bulunacak. Çocukların eğitim hakkına yönelik küresel bir çağrı için UNICEF Çin Elçisi Wang Yuan da çocuklara eşlik edecek. Oyuncu ve kayıt sanatçısı Keala Settle, şarkıcı Skip Marley (Bob Marley’in torunu), şarkıcı/söz yazarı Amrit Kaur ve besteci Charlie Chan etkinlikte canlı performans sergileyecek. Nobel ödüllü Nijeryalı sanatçı Wole Soyinka çocuklar için yazılmış özgün bir şiirini okuyacak. Dünyanın çeşitli ülkelerinden hükümetleri temsil eden kişilerle 50’den fazla ulusal zirve gerçekleştirilecek. Bu ülkelerin arasında Ermenistan, Etiyopya, Almanya, Endonezya, Ürdün, Laos, Ruanda, Surinam ve Tanzanya de yer alıyor.

► Cenevre’deki Palais des Nations’da Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Bürosu (OHCHR), Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ve Çocuk Haklarının 30. Yılı Derneği (UN CRC and 30 Years of Child Rights Association) ile birlikte 18, 19 ve 20 Kasım’da gerçekleştirilecek 3 günlük kutlamaya BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet de katılacak.

► Dünyanın çeşitli ülkelerinde çocuklar parlamentolara aktif biçimde katılacak: Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nun yanı sıra Cabo Verde, Komoros, Hindistan, Jamaika, Kırgızistan, Madagaskar, Malezya ve Türkiye bu ülkeler arasında. İrlanda Başbakanı, Leo Varadkar da makamını ‘Çocuklar Devralıyor’ kapsamında çocuklara bırakacak.

► Gün dolayısıyla mavileşecek önemli yapılar arasında şunlar yer alıyor: Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu, Çin’de Şangay Kulesi, Fransa’da Panthéon, Yunanistan’da Atina Akropolü, Hollanda, Lahey’de Barış Sarayı, Hindistan’da Rashtrapati Bhavan, Ürdün’de Petra,  Meksika’da Frida Kahlo Evi, Yeni Zelanda Christchurch’de Al Noor Camisi, Panama’da Panama Kanalı, Senegal’de Afrika Uyanış Anıtı ve Türkiye’de Boğaz Köprüleri ve Galata Kulesi.  

► Küresel ve yerel ölçekte 80’den fazla kuruluş çocuk haklarına yönelik desteğini ortaya koyacak: Amadeus, Beko, Change for Good (EasyJet, Qantas, Asiana, Cathay, Cebu, Amerikan Havayolları, Japon Havayolları, Aer Lingus), FC Barcelona, H&M, IKEA, ING, Johnson & Johnson, Kahoot!, LEGO, Louis Vuitton, Nordic Choice Hotels, Norveç Havayolları, Pandora, SAP, Güney Afrika Havayolları, Telenor, Türk Havayolları, Vivendi (ikon haline gelen ayı Paddington’un marka sahipleri™") ve WWE bu kuruluşlardan bazıları.  

► Çad, Etiyopya, Ekvator Gine’si, Haiti, Lesotho, Namibya, Türkmenistan ve diğer bazı ülkelerde çocuklar kendileri açısından önem taşıyan konularda haber ve yorum için gazetelerin ve haber servislerinin başına geçecek.

► Dünya Çocuk Günü kutlamaları kapsamında Gençlik Elçileri ve Savunucuları ile bir dizi ortak etkinlik gerçekleştirilecek: Gençlik Elçileri arasında yer alanlar:

  • Pop Müzik Grubu Ventino, Kolombiya (María Cristina de Angulo, 22, Camila Esguerra, 22, Juliana Pérez, 21, Natalia Afanador, 23, Olga Lucía Vives, 21)
  • Penelope Lea, 15, İklim Aktivisti, Norveç
  • Francisca Aronsson, 13, Oyuncu, Peru
  • Júnior Béjar Roca, 20, Oyuncu, Peru

► Gençlik Savunucuları arasında yer alanlar:

  • Müzik Grubu, Vázquez Sounds, Meksika, (Ángela Vázquez, 18, Abelardo Vásquez, 23, Gustavo Vázquez, 21)
  • Ismail Izzani, 19, Şarkıcı, Malezya
  • Leoshina Mercedes Kariha, 19, Papua Yeni Gine ve Pasifik Adaları 2018 Güzellik Kraliçesi, 2018, Papua Yeni Gine
  • Manara Asad, 24, Girişimci, Sudan
  • Maria Vitória da Costa Borges (halk tarafından Marvi olarak bilinir), 18, Şarkıcı, Timor-Leste

► Spor alanındaki küresel yıldızlar çocukların oyun oynama haklarına destek verecek. Bunların arasında Mısır’dan Al Ahly SC, Türkiye’den Fenerbahçe ve Beşiktaş futbol takımları yer alıyor. Türkmenistan’da ise engelleri olan çocuklar Türkmenistan ile Sri Lanka arasında oynanacak olan Dünya Kupası Asya ayağı ikinci tur seçmeleri futbol maçına katılacak.

► Norveç’te UNICEF Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı (EMBL)’nın Avrupa Biyobilişim Enstitüsü, Twist Bioscience ve Imagene SA ile gerçekleştirdiği ortak çalışma sonucunda Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin yapay DNA kodlaması gerçekleştirilmiştir. Ortaya çıkan DNA dizilimi Svalbard’daki Arktik Dünya Arşivinde permafrost; yani sürekli dondurulmuş, olarak muhafaza edilecek, böylelikle Çocuk Hakları Sözleşmesi dünyada milyonlarca yıl boyunca bu şekilde muhafaza edilen ilk belgesi olacaktır. ÇHS’nin DNA dizilemesi, otantiklik kanıtı olarak Avrupa Nükleotid Arşivinde de bulunacaktır.

► Dünyada binlerce çocuk kendi haklarını ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini Dünyanın En Büyük Dersi ile birlikte öğrenmektedir; ilgili ülkeler arasında Bulgaristan, El Salvador, Laos, Nijerya, Pakistan, Senegal, İspanya, Eswatini, Birleşik Krallık ve başkaları yer almaktadır.

► Gençlerin eğlenirken hakları hakkında daha çok şey öğrenmelerini sağlamak amacıyla UNICEF Latin Amerika ve Karayipler mobil bir oyun uygulaması geliştirmiştir. Right Runner adını taşıyan bu oyunda her bir etap Çocuk Haklarına Dair Sözleşmede yer alan belirli bir hakka ışık tutmaktadır. Oyunun Google Play ve Apple Store aracılığıyla İngilizce ve İspanyolca olarak dünyanın her yerinde indirilmesi mümkündür.

► UNICEF Norveç dünyanın çeşitli yerlerinde sınıf öğretmenleri arasında popüler oyun temelli bir öğrenme platformu olan Kahoot! ile işbirliği yaparak üç Çocuk Haklarına Dair Sözleşme için üç oyun hazırlamış ve başlatmıştır. Oyunlar 17 dilde hazırlanmış olup bunlara Kahoot! web sayfası ya da mobil uygulamayla ulaşılması mümkündür.

UNICEF destekçilerine 20 Kasım günü ‘dünyanın maviye bürünmesine’ yardımcı olarak en dezavantajlı ve güç durumdaki çocuklarla dayanışma adına seslerini yükseltmeleri çağrısında bulunmaktadır: Okullarda, sokaklarda, sosyal medyada, yönetim kurulu toplantılarında ve spor sahalarında “mavi” bir iş yaparak ya da o gün mavi giyinerek sesimizi yükseltelim.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta, Chief of Communication, UNICEF in Turkey, +90 533 622 8346, [email protected]

Helen Wylie, UNICEF New York, +1 917 265 4516, [email protected]

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.