Eğitim Pasaportu Platformu

UNICEF | her çocuk için

UNICEF ve Microsoft, COVID-19 salgınının yol açtığı eğitim krizine müdahale etmek için küresel bir eğitim platformu kuruyor

Salgın nedeniyle okulların kapatıldığı 190’dan fazla ülkede okula gidemeyen 1,57 milyarın üzerinde öğrenci, Eğitim Pasaportu (Learning Passport) platformu sayesinde eğitimlerine devam edebilecek

NEW YORK, 20 Nisan 2020 – Bugün UNICEF ve Microsoft, COVID-19 salgınından etkilenen çocuklar ve gençler için küresel bir eğitim platformunu hayata geçirdiklerini duyurdu. Bu platform öğrencilere, eğitimlerine evden devam etmeleri için destek olmayı amaçlıyor.

Eğitim Pasaportu; UNICEF, Microsoft ve Cambridge Üniversitesi ile ona bağlı Cambridge Üniversitesi Yayınları ve Cambridge Değerlendirme bölümlerinin işbirliğiyle başlatıldı. Bu platform, yerinden edilmiş çocuklar ile mülteci çocuklara dijital ortamda uzaktan eğitim sağlamayı amaçlıyor. Eğitim Pasaportu, COVID-19 salgını nedeniyle okulları kapatılan çocuklar ve gençler için okul müfredatlarının ülke genelinde uygulanmasını kolaylaştırmak amacıyla hızlı bir şekilde yaygınlaştırılıyor. Bu platform aynı zamanda öğretmen ve eğitimciler için de önemli kaynaklar sağlıyor.  

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore: “Okulların kapatılmasına, sosyal izolasyona ve bunun da ötesinde sürekli bir korku ve endişeye yol açan COVID-19 salgını, dünyanın her yerinde çocukları derinden etkiliyor. Çocukların eğitime devam etmelerini sağlamak ve bu zor zamanları atlatmalarına yardımcı olmak için bir araya gelmemiz ve gerekli tüm adımları atmamız gerekiyor. Microsoft gibi uzun süredir işbirliği yaptığımız ortaklarımızla birlikte, çocuklar ve gençler için yenilikçi çözümleri ülke düzeyinde hızlı bir şekilde uygulayabiliyoruz. Kriz, küresel olarak gittikçe daha ciddi boyutlara ulaşırken, ülkeler Eğitim Pasaportu’nu kendi öğrencilerinin ihtiyaçlarına göre uyarlamak için çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmaları, birlikte hareket ettiğimizde çocuklar için neler yapabileceğimizin somut bir örneği olarak görüyorum.”

UNESCO tarafından paylaşılan en son verilere göre, dünya çapında 190’dan fazla ülkede okulların kapatılmasından etkilenen 1,57 milyar öğrenci bulunmaktadır. [1]

Geçtiğimiz 18 aydır geliştirilme aşamasında olan Eğitim Pasaportu’nun bu yıl pilot bir program olarak başlatılması planlanıyordu. Küresel salgın patlak verdiğinde ve dünyanın birçok yerinde okullar kapatıldığında, programın kapsamı da hızlı bir şekilde genişletilmeye başladı. Gelinen noktada, internet üzerinden sunabilecekleri bir müfredata sahip olan tüm ülkeler; çocuklar ve gençler için, evlerde kullanılan elektronik cihazlar üzerinden çevrimiçi eğitim sağlayabilecek.

©UNI320751

Geçtiğimiz haftalarda virüsün yayılmasını durdurmak amacıyla okullarını kapatan Kosova, Doğu Timor ve Ukrayna, çevrimiçi müfredatlarını Eğitim Pasaportu üzerinden uygulayan ilk ülkeler oldular. Bu ülkelerdeki Eğitim Pasaportu platformunda öğrencilerin erişebileceği kaynaklar arasında çevrimiçi kitaplar, videolar ve öğrenme güçlüğü olan çocukların aileleri için ilave destek bulunuyor.

Microsoft Başkanı Brad Smith: “COVID-19 salgını ülke sınırlarından bağımsız olarak tüm dünyayı etkiliyor. Bu nedenle, salgına karşı üretilen çözümlerin de sınırları olmamalı. Bu bağlamda, bu tür çözümler öğrencilerin okuldan uzaklaşmamaları ve öğrenimlerine devam etmeleri için kamu sektörünün ve özel sektörün işbirliğini gerektiriyor. UNICEF’in Eğitim Pasaportu platformu, salgın süresince milyonlarca öğrencinin sınıf ortamlarını evlerine taşıyarak dijital eğitim eşitsizliğini gidermek için eşsiz bir çözüm sunuyor.”

Çocuklar ve gençler, learningpassport.unicef.org sayfasından erişebildikleri, ülkelerine özel bir platform üzerinden eğitimlerine devam edebiliyor. Her ülkenin platformu, öğrencilerin ve eğitimcilerin öne çıkan ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran, ülke genelinde uygulanmaya elverişli çevrimiçi bir müfredat sunuyor. Bu müfredat ülkelerin kendi dillerinde hazırlanmış ders kitaplarını ve destekleyici bir dizi materyali de içeriyor. Eğitim Pasaportu her öğrencinin öğrendiği müfredat konularının kaydını tutuyor ve öğrencilere ihtiyaç duyduklarında rehberlik sağlıyor.

Eğitim Pasaportu, UNICEF’in özel sektörle kurduğu işbirliğinin güzel bir örneğidir. Bu bağlamda UNICEF, toplumlara özel çözümler üreten ve bunu gerçekleştirirken karşılaşılabilecek olası zorlukları birlikte ele alan, ortak değer yaklaşımına dayalı paydaşlıklar kurmaktadır.

Eğitim Pasaportu, Sınırsız Kuşak Küresel Hareketi’nin (Generation Unlimited Global Breakthrough) Uzaktan Eğitim ve Uzaktan Çalışma ayağıdır. Eğitim Pasaportu platformunun amacı; özellikle çatışmalardan etkilenen ve insani krizlerin yaşandığı bölgelerdeki öğrencilerin, kolaylaştırıcıların ve eğitim hizmeti sağlayıcılarının karşılaştığı zorluklara teknolojiyi kullanarak çözüm getirmektir. Limitsiz Kuşak, gençlerin acil olarak ihtiyaç duyduğu ve herkesin erişimine açık eğitim-öğretim ve istihdam olanakları sağlamayı amaçlayan küresel ve çok sektörlü bir ortaklıktır.

###

Editörlere notlar:

Multimedya içeriği buradan indirebilirsiniz:

https://weshare.unicef.org/Package/2AM408XP2EHX

Kosova için değinilen tüm konular BM Güvenlik Konseyi’nin 1244 Sayılı Kararı (1999) bağlamında anlaşılmalıdır.

Microsoft Hakkında

Microsoft (Nasdaq “MSFT” @microsoft) akıllı bulut çağı ve akıllı son teknolojiler çağı için dijital dönüşüm sağlamaktadır. Misyonu, dünya üzerindeki her bireyin ve her kuruluşun daha fazlasını başarmasına yardımcı olmaktır.

Limitsiz Kuşak Hakkında

Limitsiz Kuşak, gençlerin daha üretken ve girişken olmalarını sağlamak için çalışan küresel bir ortaklıktır. Limitsiz Kuşak, ortaöğretim ve istihdam ile girişimcilik arasında bağlantılar kurmakta ve tüm gençleri iş dünyasında başarıya ulaşmaları için güçlendirmektedir.

 

[1] https://en.unesco.org/covid19/educationresponse

 

enlightenedKurumsal iş birliği olanakları için bize ulaşın: Safter TAŞKENT, [email protected]