Etiyopya'dan insani yardım krizi

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’nin, UNICEF’in Etiyopya’nın Mekele bölgesinde yürüttüğü insani yardım çalışmalarını engellemeye yönelik gerçekleştirilen eyleme ilişkin açıklaması

NEW YORK, 28 Haziran 2021 — “ Etiyopya Milli Savunma Gücü Üyeleri” bugün Etiyopya’nın Mekele bölgesinde bulunan ofisimize girerek haberleşme sistemimizi yerinden söktü.

“Bu BM’nin imtiyazlarına ve dokunulmazlığına  ve Uluslararası İnsani Yardım Hukuku kurallarına bir saldırı niteliğindedir. Bu eylemi en güçlü şekilde kınıyorum.

"UNICEF’in Tigray’de ve tüm Etiyopya’daki önceliği, kıtlıkla karşı karşıya kalan 140 bin de dahil olmak üzere, en savunmasız durumdaki çocuklara yardım etmektir. Biz bir hedef değiliz ve asla da olmamalıyız.

“Tigray’deki çatışmaların tüm taraflarını savaş kurallarına uymaya ve insani yardım örgütlerine saygı duyup, onları korumaya çağırıyorum. Taraflar, insani yardım çalışmalarını sorgulamamalı, el koymamalı veya müdahale etmemelidir. İhtiyaç sahibi tüm insanların bu yardımlara erişimine izin vermeli ve her koşulda çocukları korumalıdır.”

broken heart Etiyopya'nın Tigray bölgesinde artan şiddet, şu anda binlerce çocuğu ve aileyi etkileyen yetersiz beslenme krizini daha da derinleştirdi. Bölgede kıtlık tehlikesi baş gösterdi. Hızla büyüyen krizlerde çocukların korunmasını sağlıyor, ailelere insani yardım ulaştırıyoruz. Düzenli bağışınla bize katıl.