Gazze’deki çocuk ölümleriyle ilgili

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’un Gazze’deki çocuk ölümleriyle ilgili açıklaması

NEW YORK, 12 Eylül 2019 -- “Geçtiğimiz Cuma günü, 6 Eylül’de Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki tel örgü çevresinde yapılan gösteriler sırasında iki Filistinli çocuk öldürüldü.

“Çocukların güvenliğinin ve esenliğinin her zaman ve her durumda en başta gözetilmesinin kendi üzerine düşen kritik bir sorumluluk olduğunu İsrail’e hatırlatmak isteriz.

"Gazze’deki yetkili makamlara da çocukların şiddet riskine maruz bırakılmasını ya da siyasal eylemlerde araç olarak kullanılmasını önleme gibi önemli bir sorumlulukları olduğunu hatırlatırız.

“Tüm çocukların hakları tam olarak tanınmalı ve bu haklara eksiksiz saygı gösterilmelidir. Çocukların güvenliği ve hakları İsrail, Filistin Devleti ve çocukların yaşamı üzerinde etkili tüm yetişkinler açısından birinci derecede gözetilecek bir husus olmalıdır.

“Gazze’deki durum olumsuzdur ve bu durumun yakın gelecekte düzeleceği umudu da çok zayıftır. Bu protestolar muhtemelen devam edecektir. Daha fazla ölüm olmadan çocukların korunmasına yönelik girişimlerin hemen, şimdi gerçekleşmesi gerekmektedir.”

 

İletişim:

Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804, [email protected]