Okullarda #şiddeteSON

UNICEF | her çocuk için

Gençlik manifestosu ile hükümetlere okullarda #şiddeteSON çağrısı

LONDRA, 21 Ocak 2019 –Dünyanın dört bir yanından gençler bu hafta gerçekleştirilecek Dünya Eğitim Forumu’nda hükümetlere okullardaki ve çevresindeki şiddete son verilmesi çağrısında bulunacak. 
 
©UNICEF/UN0261606/Hearfield

Dünya çocuklarını ve gençlerini temsil etmek üzere 18 yaşındaki gençlik aktivistleri Güney Afrika’dan Khuthadzo Silima ve ABD’den Jonathan Franca Londra’daki üst düzey toplantıda bakanlara çocukların ve gençlerin okullarında ve çevresinde kendilerini güvende hissetmeleri için neler gerektiğini ayrıntılarıyla anlatan bir manifesto sunacak.
 
Silima, toplantı öncesinde şunları söyledi: “Manifesto her gün okulda şiddetle karşılaşan milyonlarca çocuğun ve gencin sesini yansıtmaktadır. Vermek istediğimiz mesaj da açıktır: Yetişkinler bize kulak vermeli, okulda şiddet sorununu ciddiyetle ele almalıdır.”
 
#şiddeteSON Gençlik Manifestosu geçtiğimiz ay aralarında Silima ve Franca’nın da bulunduğu dünyanın çeşitli ülkelerinden 100’ü aşkın çocuk ve genç tarafından hazırlandı. Manifesto için yararlanılan kaynaklar arasında son dönemde UNICEF tarafından gerçekleştirilen ve 160 kadar ülkeden 1 milyonu aşkın katılım sağlayan bir gençler kamuoyu araştırması ile birlikte dünyanın çeşitli yerlerinde öğrenciler tarafından düzenlenen şiddete son gençlik sohbetlerinde dile getirilen tavsiyeler de yer almaktadır.
 
Manifesto aşağıdaki alanlarda harekete geçilmesi çağrısında bulunmaktadır:

► Ebeveynlere, velilere, okullara, politikaları belirleyenlere ve topluluklara yönelik talepler olarak: Öğrencilerin ciddiye alınması, net kurallar konulması, silahları kısıtlayan yasalar çıkartılması, okula gidiş gelişlerde güvenlik sağlanması, okullarda güvenlik imkânları yaratılması, öğretmenlerin ve danışmanların ilgili konularda eğitilmesi, uzlaşmanın öğretilmesi ve cinsel şiddete karşı harekete geçilmesi.

► Öğrencilerin nazik olmaları, şiddet olaylarını bildirmeleri ve kendilerinin bu konuda harekete geçmesi.

► Kültür, cinsiyet, kimlik, engellilik durumu, cinsel yönelim, yurttaşlık, ırk, etnik köken, göç durumu ve din ne olursa olsun okullarda çeşitlilik ve hoşgörü ortamları sağlanması; şiddet deneyimi yaşayanlar ve şiddet içeren davranış sergileyenler olmak üzere tüm öğrencilere korunma sağlanması.

Dünyanın her köşesinden çocuklar ve gençler ‘İmdat!’ diye haykırmaktadır. Liderlerinden okula gidiş gelişlerinde, öğrenmelerinde ve kendilerine daha parlak bir gelecek kurma çabalarında güvenlik sağlamalarını beklemektedir.
 
#şiddeteSON Gençlik Manifestosu, “Güvenli Öğrenim” adını taşıyan ve okullarda ve çevresinde şiddete son vermeyi hedefleyen kolektif bir çabanın parçasını oluşturmaktadır. Girişime öncülük eden kuruluşlar arasında UNICEF, Birleşik Krallık Uluslararası Kalkınma Bakanlığı (DFID) UNESCO,  Çocuklara Yönelik Şiddete Son Küresel Ortaklığıve Birleşmiş Milletler Kız Çocukların Eğitimi Girişimi (UNGEI) yer almaktadır.
 
UNICEF dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar gençleri okullarda ve çevresinde şiddete son verilmesi için seslerini yükseltmeye, bu soruna son verilmesi için okullarda ve çevresinde nasıl birlikte çalıştıklarını ve ne gibi çözümler geliştirdiklerini bize anlatmaya özendirmektedir. Daha fazla bilgi için: https://uni.cf/end-violence 
 
Bu manifestoda gençler, kavga dövüş, çetelere katılma baskısı, fiziksel olarak ya da çevrimiçi zorbalık, cinsel taciz ve silahlı şiddet dâhil olmak üzere okullarda gündelik olarak karşılaştıkları tehlikelerden söz etmektedir. Şimdi de dünya liderlerine harekete geçerek okullarda ve çevresinde şiddete son verilmesi çağrısından bulunmaktadır.
 
###

Editörlere notlar:

Multimedya materyali indirmek için tıklayın.
UNICEF’in #ENDviolence küresel kampanyası hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.


“Güvenli Öğrenim” hakkında
#SafetoLearn, çocukların serbest ve güvenli biçimde öğrenebilmeleri, kendilerini geliştirip düşlerinin peşinden gidebilmeleri için okullardaki şiddete son verilmesini hedefleyen bir kampanyadır. İlk olarak “Çocuklara Yönelik Şiddete Son Küresel Ortaklığı üyeleri tarafından düşünülmüştür: UNESCO, UNICEF, BK Uluslararası Kalkınma Bakanlığı (DFID) ve UNGEI. Vizyonumuz, 2024 yılına kadar şiddetin tüm okullarda son bulması için hükümetler, sivil toplum kuruluşları, topluluklar, öğretmenler ve çocuklarla birlikte çalışmaktır.
#SafetoLearn hakkında daha fazla bilgi için: www.end-violence.org/safetolearn

UNICEF hakkında

UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.
UNICEF ve çocuklara ilişkin çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org 
UNICEF’i  Twitter ve Facebook’tan izleyin.

Daha fazla bilgi için:

Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90312 454 1010, [email protected]
Helen Wylie, UNICEF New York, Tel: +1 917 244 2215, [email protected]