Halep'te çocukların yaşamı tehdit altında!

UNICEF | her çocuk için

Halep’te savaşın şiddeti artarken 2 milyon kişi susuz

Şam, 9 Ağustos 2016 – Suriye’nin Halep kentinde 2 milyon insan şebeke suyuna ulaşamıyor. Artan saldırı ve çatışmalar şehir geneline su pompalanmasını sağlayan elektrik sistemine hasar verdi.

Kentin doğu ve batı kesimlerine su sağlayan pompayı çalıştıran elektrik sisteminin 31 Temmuz’da zarar gördüğünü ifade eden UNICEF, 4 Ağustos’ta bu durumun düzeltildiğini ancak 24 saat geçmeden yeni çatışmalar sebebiyle sistemin bir kez daha çalışmaz hale geldiğini kaydetti.

UNICEF Suriye Temsilcisi Hanaa Singer "Çocuklar ve aileler feci bir durumla karşı karşıya. Bu kesintiler müthiş bir sıcak hava dalgası varken oluyor ve çocuklar ağır bir suyla yayılan salgın hastalıklara yakalanma riskiyle karşı karşıya. Temiz su sağlanması için çatışmaların durması beklenemez. Çocukların yaşamı büyük tehdit altında" dedi.

UNICEF’in kentteki Suriyelilere temiz su ulaştırmaya çalıştığını ancak bunun yeterli olmadığını belirten Singer, “Elektrik ve su tesisatını düzeltecek teknisyenlerin kente ulaşması için güvenli bir geçiş oluşturulması çağrısında bulunuyoruz. İnsanların içecek temiz suya ulaşmalarının tek yolu bu. Elektik sistemleri ve su pompaları gibi sivil yapılara hiçbir zaman saldırılmamalı” diye konuştu.

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi tarafından hazırlanan filmi (1'39") izleyin.

Ailesi ile birlikte Halep'teki evini terk eden küçük bir kız çocuk kaldığı çadırın hemen yanında sıcaktan korunmaya çalışıyor. Çatışmaların yanı sıra, çatışmalar sonucu meydana gelen su kesintileri de kentte yaşayanları tehdit ediyor. Bu durum üzerine harekete geçen UNICEF, bölgedeki acil su yardımını artırma kararı aldı. Fotoğraf © UNICEF/Syria/AL-Issa

 

 

###


UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
 
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için:  
www.unicef.org.
 
Bizi 
Twitter ve Facebook’tan izleyin.
 
Daha fazla bilgi için:
 
Farah Dakhlallah, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Tel: +962 797 609 270, 
[email protected]
 
Kieran Dwyer, UNICEF Suriye, Tel: +963 992 89 28 47, 
[email protected]