Artan şiddet Yemenli çocukların hayatına mal oluyor

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’un Açıklaması: Çatışmaların şiddetini arttırması, Yemen'in Hacca şehrinde insani yardıma erişimi engelliyor ve binlerce insanı yerinden ediyor

SANA’A/NEW YORK, 13 Mart 2019– “El-Hudeyde’nin kuzeyinde bulunan Hacca’da, 9 Mart’ta gerçekleşen son saldırı, Yemen’de bir kez daha çok sayıda çocuğun canına mâl oldu: 12 çocuk evlerinde oldukları sırada yaşamını yitirdi, 14 çocuk ise yaralandı.
  
“Yaralanan çocukların büyük bir kısmı tedavi için Abs ilçesinde ve Sana’a’da bulunan hastanelere sevk edildi. Bazı yaralıların hayatta kalabilmesi için tahliye edilmesi gerekebilir. UNICEF, çocukların sevk edildiği hastanelere tıbbi malzeme gönderdi ve savaş mağdurları ile ailelerine psikososyal destek sağlıyor.  

“Son dönemde bölgede artan çatışmalar, çocuklar da dâhil olmak üzere gıda ve ilaç sıkıntısı çeken binlerce ailenin yer değiştirmesine yol açtı.
 
“Mart ayının başından bu yana sadece Hacca’da yarısına yakınının çocuk olduğu tahmin edilen 37.000’den fazla kişi bölge içinde yer değiştirdi. Aileler ya dışarıda uyuyor ya da kamu binalarına sığınıyor.
 
“Bölgedeki şiddet olayları mevcut sağlık sisteminin ve sanitasyon hizmetlerinin daha da bozulmasına ve kolera/akut sulu ishal riskinin artmasına yol açtı. Ocak ayından bu yana, kolera/akut sulu ishal olduğundan şüphelenilen 6.322 vaka bildirildi.
 
“Halen devam eden çatışmalar bölgede insani yardıma erişimi kısıtlıyor ve bazen haftalar boyunca insani yardımlar kesintiye uğruyor. Tüm bu zorluklara rağmen UNICEF, yerinden edilmiş topluluklara yardım götürmeye ve ileri derece akut beslenme yetersizliği çeken çocuklara tedavi amaçlı gıda yardımı yapmaya devam ediyor. 
 
“Hangi önlemler alınırsa alınsın, ne kadar yardım yapılırsa yapılsın, çocukların içinde bulunduğu durum ancak savaş bittiği zaman değişecek. Yemen’de her gün daha çok çocuk, bu anlamsız savaş yüzünden hayatını kaybediyor.
 
“UNICEF çatışmanın tüm taraflarına, uluslararası insan hakları hukuku kapsamındaki yükümlülüklerine uymaları ve nüfusun yoğun olduğu bölgelerde ayrım gözetmeyen orantısız saldırılardan kaçınmaları için bir kez daha çağrıda bulunuyor.
 
“UNICEF; tüm tarafları şiddete bir an önce son vermeye, insani yardımların çocuklara ve ailelerine bulundukları yerde ulaştırılmasına izin vermeye ve en önemlisi de çocukların zarar görmesini engellemeye çağırıyor!”  
 
###
 
UNICEF hakkında
UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.

 
Daha fazla bilgi için:

Sema Hosta, UNICEF Türkiye, Tel:+90312 454 1010, [email protected]
Thaiza Castilho, UNICEF Yemen, +967 71 222 3001, [email protected]
Juliette Touma, UNICEF Amman, +962 79 867 4628, [email protected]
Christopher Tidey, UNICEF New York, +1 917 340 3017, [email protected]