Halep'te insani yardım konvoyuna yönelik düzenlenen saldırı

UNICEF | her çocuk için

UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake'in Halep'te insani yardım konvoyuna yönelik düzenlenen saldırıya ilişkin açıklaması

NEW YORK, 20 Eylül 2016 – “Halep’te, insani yardım çalışanlarının yaşamını yitirdiği ve yaralandığı yardım konvoyuna yönelik yapılan saldırı vicdanı olan herkes tarafından kınanmalıdır.

“Birçok yardım kuruluşunun yer aldığı bu konvoy, yardıma son derece muhtaç on binlerce kişiye ihtiyaç duydukları insani yardım malzemelerini taşıyordu.

“UNICEF’in sağlık, beslenme, eğitim, su, sanitasyon ve hijyen malzemelerini taşıyan kamyonları saldırıda büyük hasar gördü.

“Bunlar, beş yılı aşkın süredir devam eden savaş nedeniyle bugüne kadar büyük acılar çeken çocuklar için yapılan yardımlardı. Hayatları, refahları ve geleceklerinin kayıtsızca göz ardı edildiği tam beş yıl.

“Bu acımasız saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine baş sağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Bu kahramanlar, çok fazla uzayan ve çok fazla hayata mal olan bir insani felakette başkalarının canını kurtarmak için kendi hayatlarını riske attılar ve kaybettiler.

“Onları onurlandırmanın en iyi yolu yaptıkları işi sürdürmektir. UNICEF, yardıma son derece muhtaç durumdaki altı milyonu aşkın çocuğa ve ailelerine yardım dağıtmaya devam etmekte kararlıdır.

“Çatışmanın tüm taraflarına, uluslararası insani yardım hukuku kapsamında sivillerin ve sivil altyapının korunması ve – Suriye’nin neresinde olursa olsun – yardıma muhtaç durumda olan insanlara yönelik koşulsuz, engelsiz ve sürekli erişimin kolaylaştırılmasına yönelik yükümlülüklerini yerine getirmeleri için yeniden çağrıda bulunuyoruz.”     

###

UNICEF hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımızı, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Bizi Twitter ve Facebook’tan takip edin.

Daha fazla bilgi için:

Sema Hosta, UNICEF Türkiye, Tel:+ 90 312 454 1010, [email protected]

Najwa Mekki, UNICEF New York, Tel: + 1 917 209 1804, [email protected]