Çocuklar Avrupa'da aşırı soğuklar nedeniyle risk altında

UNICEF | her çocuk için

Olası hastalık ve ölümleri önlemek için çocukların olumsuz hava koşullarına karşı korunması gerekiyor 

Fotoğrafları ve b-roll’u indirmek için: https://uni.cf/2jx8QHg
 
NEW YORK, 20 Ocak, 2017– UNICEF yaptığı açıklamada Avrupa’nın Orta, Doğu ve Güney kesimlerinde yaşanan aşırı soğuk ve fırtınalı hava koşullarının etkisi sürerken, mülteci ve göçmen çocukların solunum yolu ve diğer ciddi hastalıklara yakalanma ve hatta hipotermiden kaynaklı ölüm riski altında bulunduklarını belirtti.
 
Yunanistan’da ve Balkanlar’da, çoğunluğu Suriye, Irak ve Afganistan uyruklu bebekler ve küçük yaşta çocuklar olmak üzere tahmini olarak 23,700 bin çocuk mahsur durumda bulunuyor. Bu çocukların büyük bölümü hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü kış koşullarına karşı yeterli donanıma sahip olmayan barınaklarda kalıyor.   
 
Tabanovce mülteci ve göçmen merkezinde Suriyeli bir kız çocuğu karla dolu bir plastik bardak taşıyor, 18 Ocak 2017. Fotoğraf: UNICEF/UN049071/Georgiev

Yunanistan’ın bazı bölgelerinde, özellikle de binlerce mültecinin derme çatma çadırlarda barındıkları adalarda yıllardır ilk kez bu denli yoğun bir kar yağışı yaşanıyor. UNICEF, adalardaki aşırı kalabalık ve hizmetin yetersiz olduğu kamplarda kalan mülteci ve göçmenlerin ülkenin anakarasında barınabilecekleri daha uygun ve güvenli bir yere nakledilmeleri çağrısını yineliyor.
 
UNICEF Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi Sağlık Danışmanı Basil Rodriques “Uygun barınma imkânları ve kalın giysiler olmadan aşırı hava koşullarının çocuklar için gerçek bir tehlike oluşturduğunu” vurguladı. Rodriques açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bebekler ve küçük çocuklar kendilerini soğuğa karşı koruyacak yeterli vücut yağına sahip değiller ve bu da onları solunum yolu hastalıklarıyla zatürree ve grip gibi ölümcül olabilecek hastalıklara karşı daha savunmasız hale getiriyor.”
 
Aşırı kalabalık ve yetersiz yalıtım bu barınakları özellikle sağlıksız kılıyor ve havalar soğuduğunda solunum yolu hastalıklarının hızla yayılmasına yol açıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre mevsimlik grip vakaları bu yıl Avrupa’da önceki yıllara göre daha erken başladı.
 
Rodriques açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Hükümetlere ve birlikte çalıştığımız insani yardım kuruluşlarına mülteci ve göçmen çocuklara kışlık giysi, uygun barınma koşulları, ısıtma ve hastalandıklarında sağlık hizmetlerine erişim imkânları sağlamaları çağrısında bulunuyoruz. “Ancak mevcut belirsizlik çocukların sağlığını olumsuz etkilemekle kalmıyor, karşı karşıya oldukları zorlukların da artmasına neden oluyor.  
 
UNICEF’in Hırvatistan, Sırbistan, Slovenya ve Makedonya Cumhuriyeti gibi ülkelerde dâhil olmak yürüttüğü kışlık yardımlar çocukların ve kadınların kendilerini sıcak tutabilmelerine katkı sağlıyor.
 
UNICEF Bulgaristan’da ise kabul merkezlerindeki 500 çocuğa kışlık giysi dağıttı. 2015-2016’nın sonlarından beri çocuk ve aile destek merkezleri, çocuk dostu alanlar ve anne-bebek köşeleri başlarda kullanılan hafif yapılardan kışa dayanıklı ve ısıtmalı prefabrike ve konteyner yapılara dönüştürülmüş ya da yerleşik/kalıcı yapılara geçilmiştir.
 
UNICEF ayrıca birçok bölgede gezici ekipleri aracılığıyla kadınlara ve çocuklara kışlık giysi ve diğer zorunlu ihtiyaç malzemeleri dağıtımını sürdürüyor.
 
###
 
UNICEF hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en zor koşullarda yaşayan ve toplumdan dışlanan çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.
 
Daha fazla bilgi ya da mülakatlar için:
Sarah Crowe, UNICEF Sözcüsü Cenevre +41 79 543 8029, [email protected]
Christopher Tidey, UNICEF New York, +1 917 340 3017, [email protected]