Yemenli çocuklarda akut ishal vakaları

UNICEF | her çocuk için

UNICEF: Yemen’de kolera vakaları artarken, 1.000'in üzerinde çocuk akut ishal nedeniyle tedavi görüyor: Sadece son 3 günde 10.000’den fazla yeni vaka bildirildi

NEW YORK/SANA’A, 31 Mayıs 2017 – Son 72 saat içinde, Yemen'de şüpheli kolera vakalarının sayısı 10.000 artarak 65.300'e yükseldi. Her gün 1,000'den fazla Akut ishalden muzdarip çocuk, sağlık tesislerine geliyor. Kolera, sadece bir ay içinde 109 çocuk dahil, en az 532 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Rakamlar sadece doğrulanmış vakaları temsil ediyor ve gerçek rakamların çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Salgına yanıt olarak UNICEF, ilaçlar, oral rehidrasyon tuzları, ishal tedavi kitleri ve 50.000'den fazla hastayı tedavi etmek için intravenöz sıvıları içeren 40 tonun üzerinde hayat kurtarıcı malzeme taşıyan üç uçak gönderdi. Ancak, ihtiyaçlar artmaya devam ederken, ilaçlar ve diğer hayati tıbbi malzeme yetersiz kalıyor.

"Yemen'deki durum afet sınırına yaklaşıyor. Su, sanitasyon ve sağlık sistemleri çöktü. 27 milyondan fazla Yemenli acımasız bir insani felâketin eşiğinde. UNICEF Yemen Temsilcisi Dr. Meritxell Relaño, "Bu insanlık trajedisinin en büyük kurbanları Yemen'in en savunmasız nüfusu olan çocuklar" diyor. "Uluslararası toplum, su ve sanitasyon gibi sosyal hizmetlere uzun vadeli yatırımları desteklemelidir. Aksi takdirde, ölümcül salgınlar tekrarlayacak ve çok daha fazla can alacak." Fotoğraf: © UNICEF/UN065871/Alzekri

Zar zor işleyen su arıtma tesisleri ile kanalizasyon ve toplanmamış çöpler, yerleşim alanlarında toplanıyor ve su kaynaklarını kirletiyor. Yemen nüfusunun üçte ikisi güvenli içme suyuna erişemiyor. Ülkenin sağlık tesislerinin yarısı çalışmıyor ve tıbbi personelin ücreti 8 aydan fazla zamandır ödenmedi. Yemen'in zayıf sağlık sistemi, kolera acil durumunun büyüklüğüne cevap veremez hale geldi.

UNICEF ve ortakları, salgına karşı yanıt vermek için 24 saat çalışıyor ve ülke çapında 200'ü aşkın oral rehidrasyon merkezine hastaların taranması ve acil tıbbi müdahalenin yapılması için destek veriyor. UNICEF, ayrıca en şiddetli vakalar için ishal tedavi merkezlerini de desteklemektedir.

UNICEF, klorlu içme suyu sağlamaya ve kuyuları, su tankeri dolum istasyonlarını ve su deposu rezervuarlarını dezenfekte etmeye yardım ediyor. Hane halkları, temel hijyen bilgileri, su arıtma tabletleri ve sabun ve yıkama tozu içeren hijyen kitleri ile donatılmıştır.

###

Editörlere not: Raporun tamamı ve fotoğraf, video malzemeleri için - https://uni.cf/2rCOCQp

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.  UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan izleyin.

Daha fazla bilgi için:

Rajat Madhok, UNICEF Yemen, +967 712 223 001, [email protected]

Mohammed Al-Asaadi, UNICEF Yemen, [email protected], +967-711760002