Akdeniz'de yaşamını yitirenler arasında çocuklar ve hamile kadınlar da var

UNICEF | her çocuk için

UNICEF: Akdeniz'de yaşanan son trajedide denizde yaşamını yitirenler arasında çocuklar ve hamile kadınlar da var

LAMPEDUSA, İtalya, 3 Kasım 2016 – Avrupa’ya ulaşmak üzere 2 Kasım’da yola çıktıktan sonra Libya açıklarında boğularak yaşamını yitiren 240 kişi arasında çocuklar ve hamile kadınların da bulunduğu belirtildi. 

Kurtulan 29 kişi arasında olan ve bugün erken saatlerde Lampedusa’ya getirilen genç bir Liberyalı kadın, bindikleri teknenin alabora olması sonucunda iki yaşındaki oğlunu, 13 yaşındaki kızını ve 21 yaşındaki erkek kardeşini yitirdi. Aynı zamanda jinekolog olan ve Lampedusa’da kültürel aracı (*) olarak görev yapan UNICEF çalışanı Helena Rodriguez halen İtalyan sağlık görevlileriyle birlikte 31 yaşındaki kadına geçirdiği akut zatürree ve yaşadığı şok nedeniyle tedavi uygulamayı sürdürüyor.
 
“Yaşadığı trajedinin, çocuklarının ve kardeşinin gözü önünde boğulmasını gören bu genç kadında şok yarattığını” belirten Rodriguez “Ailesinin Libya’dan İtalya’ya geçmesi için kaçakçılara 2 bin 400 dolar para vermiş olmasına rağmen teknenin derme çatma halini görünce önce korkup binmek istememişler. Ancak kaçakçılar ateş açıp onları zorla tekneye bindirmişler. Libya kıyılarından yalnızca 12 km açıkta bu kadar insanın ölümüne yol açan neden de bu.”
 
3 Kasım sabahı erken saatlerde hayatta kalabilenlere yardım için limanda bulunan Rodriguez denizden kurtarılanların fiziksel ve psikolojik açıdan çok zor durumda olduklarını, kimileri komadayken kimilerinde ise motorun yakıtından kaynaklanan yanıklar bulunduğunu belirterek ekledi: “Buradaki durum gerçekten korkunç…”
 
Aynı Norveç kurtarma teknesi tarafından kurtarılan iki kadın da çocuklarını denizde yitirdi. Hayatını kaybedenlerin çoğu Senegal, Liberya, Gine ve Nijerya’dandı.
 
2016 yılının Akdeniz’de meydana gelen kayıplar açısından en ölümcül yıl olarak kayıtlara geçmesi bekleniyor. Avrupa’ya ulaşmak için tehlikeli deniz yolculuğuna çıkan 4 bin 200 mülteci ve göçmen denizde boğularak öldü. Bu yılın başından bu yana İtalya’ya ulaşabilenlerin sayısı ise yaklaşık 160 bin.
 
*Dipnot: kültürel aracılar, kültürel ihtiyaçları ve alışkanlıkları yorumlamakla görevlidirler
 
###
 
UNICEF hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.

UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Bizi Twitterve Facebook’tan takip edin.
 
Daha fazla bilgi için: 
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, + 90 312 454 1010, [email protected]
Sarah Crowe, Sözcü, UNICEF Cenevre, [email protected]
Christopher Tidey, UNICEF New York, +1 917 340 3017, [email protected]

Fotoğraf: © UNICEF/UN020000/Gilbertson VII