Süper Babalar

UNICEF | her çocuk için

Babalar, çocuk gelişimi kaynakları arasında en iyilerinden biri olmalarına rağmen en az yararlanılanlar arasında

NEW YORK, 7 Haziran 2018 – Bu ay tüm dünyada yaklaşık 90 ülkede kutlanacak Babalar Günü vesilesiyle UNICEF ‘Süper Babalar’ kampanyasının bir parçası olarak bugün ebeveynlik sitesi girişimini başlatmış bulunuyor. Kampanya, çocuklarının ilk dönemlerinde babaların önemli rolünü vurgulama amacını taşıyor. UNICEF babalara küresel ölçekte daha fazla destek çağrısında bulunurken, ebeveynlere çocuklarına gerekli ilgiyi gösterebilmeleri için gerekli zaman ve kaynakları sağlayacak politikaların önemine işaret ediyor.
 
UNICEF Erken Dönem Çocuk Gelişimi Bölümü Başkanı Dr. Pia Britto: “Babalar, yalnızca ikinci ebeveyn ya da fazladan bir yardımcı el olmanın ötesinde çocuk gelişimi açısından elimizdeki en iyi kaynaklar arasındadır. Çocuklara yaşamlarının başında en iyi şansı tanımak istiyorsak, hepimiz bu gerçeği tam olarak görmeliyiz vebundan yararlanmasını bilmeliyiz.”
 
Site çocuk yetiştirme alanındaki mesajlarını, uğraşlarını, ihtiyaçlarını ve başarılarını paylaşmak üzere dünyanın çeşitli köşelerinden babaları bir araya getirmektedir. Sitede ayrıca ‘usta ebeveynlik mini sınıfları’ yer alacaktır. Bunlardan ilkinde UNICEF Erken Dönem Çocuk Gelişimi Bölümü Küresel Başkanı Dr. Pia Britto Susam Sokağı karakterlerinden Grover’a sağlıklı beyin gelişiminde koruma, uyarım ve iyi beslenmenin önemini anlatacaktır.
 
‘Süper Babalar’ kampanyası nerede olurlarsa olsunlar ebeveynlere bir noktayı hatırlatma amacındadır: Babalar küçük çocuklarıyla ilk dönemlerde yakından ilgilendiklerinde (sevgi ve koruma, birlikte oyun oynama, beslenme desteği) çocuklar daha iyi öğrenmekte, davranışsal sorunları daha az yaşamakta, daha sağlıklı ve mutlu yetişmektedir.

© UNICEF/UN0205047/Zehbrauskas

UNICEF Babalar Günü vesilesiyle ayrıca babaların küçük çocuklarıyla gerektiği gibi ilgilenip onlarla zaman geçirmesini engelleyen kültürel ve finansal engellerin yıkılması çağrısını da yinelemektedir.
 
Britto: “Beyin gelişimi açısından bakıldığında bir çocuğun yaşamındaki ilk 1000 gün kadar kritik önemde başka bir dönem yoktur ve giderek biriken kanıtlar babaların bu süreçte büyük bir yeri olduğuna işaret etmektedir. Gelgelelim, eldeki kanıtlarla babaların bu rolü en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için ivedilikle ihtiyaç duydukları destek arasında ciddi bir boşluk vardır.”
 
Nöroloji bilimindeki gelişmeler, çocuklar ilk yıllarını (özellikle ilk 1000 günü) geliştirici ve uyarıcı ortamlarda geçirdiklerinde yeni sinirsel bağlantıların optimal hızda ortaya çıktığını kanıtlamıştır. Bu sinirsel bağlantılar çocuğun bilişsel yetilerini, sağlığını ve mutluluğunu, nasıl öğrenip düşündüğünü, stresle baş etme gücünü ve ilişki kurma becerilerini belirlemektedir. Erken dönemde iyi beslenme, korunma, oyun ve sevgi, çocukların beyinlerindeki bu sinirsel bağlantıları harekete geçirmektedir.
 
Yapılan araştırmalara göre babalar bebekleriyle daha ilk dönemlerde yakın bağlılık oluşturduklarında çocuklarının gelişiminde daha aktif rol oynayabilmekte, uzun dönemde ise psikolojik sağlık, öz saygı ve yaşamdan duyulan mutluluk anlamında daha iyi bir konumda olabilmektedir.
 
Ekim 2016’da başlatılan LancetSerisi, Erken Dönem Çocuk Gelişiminde İlerleme: Bilimden Ölçeğe, 5 yaşından küçük yaklaşık 250 milyon çocuğun bodurluk ve aşırı yoksulluk nedeniyle yetersiz gelişim riski altında olduğunu ortaya koymuştur. Bu dizi ayrıca geliştirici bakımın mevcut sağlık hizmetleriyle bir arada alındığında kişi başına yılda 50 sent gibi düşük bir maliyeti olduğuna işaret etmektedir.

# # #

Multimedya içeriği: Kampanyanın bir parçası olarak, dünyaca tanınmış fotoğrafçı Adriana Zehbrauskas babaların yeni doğan çocuklarıyla ilk anlarını görselleştirmek amacıyla ve UNICEF’le birlikte birbirinden farklı konumlarda beş ülkeyi ziyaret etmiştir: Gine Bissau, Meksika, Tayland, Türkmenistan ve Birleşik Krallık. UNICEF bu dizinin tüm dünyadaki babaları dünyadaki ilk dönemlerinde çocuklarıyla daha aktif etkileşime özendirmesini ummaktadır. Bugün yayınlanan fotoğraflar için: https://uni.cf/2sJpRAv

‘Süper Babalar’ hakkında 
‘Süper Babalar’ girişimi UNICEF’in #EarlyMomentsMatterkampanyasının bir parçasını oluşturmaktadır. Kampanya, çocukların erken dönemdeki ortamlarının ve deneyimlerinin, gelecekteki sağlıkları, esenlikleri, öğrenme yetileri ve hatta yetişkinlik dönemindeki kazançları üzerinde ne kadar belirleyici olabileceğinin daha iyi kavranmasını amaçlamaktadır.
 
UNICEF hakkında

UNICEF yaptığı her işte her çocuğun haklarını ve esenliğini gözetmekte, bunları geliştirmeye çalışmaktadır. Bu taahhüdü yaşama geçirmek için ortaklarımızla birlikte 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımızda, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararı adına durumu en güç ve en fazla dışlanmış çocuklara odaklanıyoruz. 

UNICEF ve çocuklara ilişkin çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan izleyin.
 
 
Daha fazla bilgi için:
Georgina Thompson, UNICEF New York, Cep: + 1 917 238 1559, [email protected]
Sema Hosta, UNICEF Turkey, +90 312 454 1010, [email protected]

Gülcem Bayer Deniz, UNICEF Türkiye Milli Komitesi, 0212 252 5382, [email protected]