UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore'nin Kuzey Etiyopya Açıklaması

UNICEF | her çocuk için

NEW YORK, 9 Ocak 2022 – “UNICEF, kuzey Etiyopya'nın Tigray bölgesinde mültecilerin ve yerinden edilmiş insanların kaldığı kamplara yönelik gerçekleştirilen son hava saldırılarından derin bir üzüntü duyuyor.

"5 ve 7 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen saldırılarda, içlerinde çocukların da olduğu çok sayıda sivil vatandaş hayatını kaybederken pek çok kişi de yaralandı.

"Çocukların ve ailelerin barındığı okullar ve insani yardım desteğinde bulunan hizmet tesisleri de dahil olmak üzere mülteci kampları ve yerinden edilmiş insanların yaşadığı meskenler sivillere ait yerlerdir. Bu kişilerin haklarına saygı gösterilmemesi ve bu kişilerin saldırılara karşı korunamaması, uluslararası insan hakları hukukunun ihlali anlamına gelmektedir.

"Çatışma tarafları, kuzey Etiyopya'da zulüm boyutuna varan şiddet olaylarını halen sürdürüyor. Tigray bölgesinde bir yılı aşkın bir süre önce patlak veren çatışmada çocuklar ağır ihlallere maruz kalıyor.    

"UNICEF, bu çatışmaların derhal sonlandırılması çağrısını yineliyor. Çatışmaya taraf olan herkese, geçtiğimiz haftalarda kaydedilen ilerlemeye bağlı kalmaları, uluslararası insan hakları ve mülteci hukukuna riayet etmeleri, insani yardımlara erişimi kolaylaştırmaları ve çocuklara zarar gelmesini önlemeleri çağrısında bulunuyor."

heartUNICEF'in en zor durumdaki çocuklara acil insani yardım ulaştırması düzenli bağışlarla mümkün oluyor. Haydi bize katıl, bir çocuğun mutluluk sebebi ol.