UNICEF'in Küresel Tedarik ve Lojistik Merkezi 60 Yaşında

UNICEF | her çocuk için

UNICEF’in Kopenhag'daki faaliyetlerinin 60. Yıl dönümünde çocuklar için hayat kurtarıcı malzeme talebi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

UNICEF İyi Niyet Elçisi Liam Neeson, tarihi dönüm noktasını anmak için insani yardım deposunu ziyaret etti

KOPENHAG/NEW YORK, 5 Ekim 2022 –UNICEF, Kopenhag'daki Küresel Tedarik ve Lojistik Merkezi'nden dünyanın en savunmasız çocuklarına acil yardım malzemeleri ulaştırmanın 60. yılını kutluyor.

Kopenhag’taki Merkez; Afganistan, Etiyopya, Pakistan, Güney Sudan, Ukrayna ve Yemen'in yanı sıra COVID-19 salgını da dahil olmak üzere dünya çapında artan sayıda insani krize yanıt olarak tıbbi aletler, ilaçlar, hijyen malzemeleri, eğitim malzemeleri ve sanitasyon ekipmanları gibi malzemeleri son yıllarda rekor hızda gönderiyor.

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell, "Çocukların insani ihtiyaçları hiç bu kadar ciddi sayıda olmamıştı. Bu nedenle UNICEF'in Kopenhag'daki Küresel Tedarik ve Lojistik Merkezi’nin çalışmaları da hiç bu denli önem kazanmamıştı. Bu önemli dönüm noktasını vurgulamanın en iyi yolu, risk altındaki her çocuğa, krizlerden kurtulmalarına ve hayatlarını yeniden inşa etmelerine yardımcı olabilecek temel malzemelerle ulaşma çabalarımızı iki katına çıkarmaktır. UNICEF olarak, bu hayati çalışmada bizi destekledikleri için Danimarka Hükümetine ve halkına derinden minnettarız ve önümüzdeki 60 yılda daha ihtiyaç duyulan her yere, her zaman hayat kurtarıcı malzeme ulaştırmayı umut ediyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu yıl, Ukrayna'daki savaşa gönderilen ve 10.484 metrik ton malzeme taşıyan 1.400 kamyon malzeme de dahil, depodan şimdiye kadar 480.000 metrik ton acil durum malzemesi sevk edildi. Sevkiyatlar; ebelik, acil tıp ve aile hijyeni kitleri de dahil olmak üzere 800.000'den fazla acil durum kitini içeriyor.

Küresel Tedarik ve Lojistik Merkezi, COVID-19 pandemisine yanıt olarak, COVID-19 aşılarına adil erişimi amaçlayan dünya çapında bir girişim olan COVAX için tedarik, nakliye ve lojistik çalışmalarına öncülük etti. Şubat 2021'deki ilk sevkiyattan bu yana Merkez, sağlık çalışanları için milyonlarca enjektör, soğuk hava deposu ekipmanı ve kişisel koruyucu ekipmanın yanı sıra 1,7 milyar doz COVID-19 aşısının 146 ülke ve bölgeye güvenli bir şekilde ulaşmasını kolaylaştırdı.

Geçen hafta anma törenlerinin bir parçası olarak, UNICEF İyi Niyet Elçisi Liam Neeson depoyu ziyaret ederek Afganistan'daki çocuklar için malzeme toplanmasına yardımcı oldu.

Liam Neeson’ın açıklamasında: "Acil bir durum meydana geldiğinde ve çocuklar evlerini, okullarını ve yaşadıkları ortamları terk etmek zorunda bırakıldıklarında, UNICEF'in Kopenhag'daki deposundan gönderilen malzemeler yaşam ve ölüm arasındaki fark olabilir. UNICEF; oksijen ekipmanlarından su arıtma tabletlerine, cibinliklerden voleybol toplarına ve okullara kadar, hayatta kalmalarını ve gelişmelerini sağlamak için çocuklara günün her saati malzeme ulaştırıyor. 7/24, haftanın yedi günü, kesintisiz!" dedi.

1962'de kurulan ofis ve şu anda dünyanın en büyük insani yardım deposu olan depo alanı, Danimarka hükümeti tarafından küresel tedarik ve lojistik operasyonlarını yürütmesi için UNICEF'e hibe edildi. O zamandan bu yana, on binlerce kargo uçağı, gemi, kamyon ve tren çatışma bölgelerinde, doğal afet bölgelerinde ve dünyadaki diğer acil durum ortamlarında yaşayan çocuklar için sayısız, tonlarca hayat kurtarıcı malzeme ile Kopenhag'dan hareket etti.

UNICEF'in tedarik ve lojistik çalışmaları kapsamında geçen yıl 160 ülkede ve bölgede çocuklar ve aileleri için toplamda 7,181 milyar ABD Doları değerinde mal ve hizmet tedarik edildi.

heart Çocuklara insani yardım malzemesi ulaştımamıza sen de katkıda bulunabilirsin; UNICEF Hayat Veren Hediyeler'e şimdi göz at!