Yeni yıl Suriye’deki çocuklar için çok az umut getiriyor

UNICEF | her çocuk için

Yeni yıl Suriye’deki çocuklar ve aileleri için çok az umut getiriyor

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’nin Açıklaması

NEW YORK, 24 Ocak 2021 – “Suriye'deki savaşın başlamasının ardından on yıl geçti. Fakat çocuklar halen öldürülüyor, yaralanıyor, yerlerinden ediliyor ve temel ihtiyaçlarından mahrum bırakılıyor.

“Geçtiğimiz Perşembe günü, 1 ve 10 yaşlarında iki çocuk Hama’da bir saldırıda hayatını kaybetti. Bir çocuk da yaralandı.

©UN0405681/Akacha

“Yeni yıl başlayalı henüz üç hafta oldu fakat silahlar ve patlamamış mühimmat ile ilişkili çeşitli olaylarda en az 15 çocuk hayatını kaybetti. 15 çocuk ise yaralandı. 

“Kuzeydoğuda, nüfusun üçte ikisinden fazlasını çocukların oluşturduğu el-Hol Kampında şiddet tırmanışa geçti; kamptaki bu durum nedeniyle can kaybı riski söz konusu. Burada mahsur kalan yabancı çocukların ülkelerine geri gönderilmesi veya başka yerlere yerleştirilmesi gibi uzun vadeli çözümlere duyulan ihtiyaca vurgu yapılıyor.

“Haseki’de, temel hizmetlere ve sivil altyapı hizmetlerine yönelik saldırılar da devam ediyor. Yaklaşık yarım milyon kişi için başlıca su kaynaklarından biri olan Alouk su istasyonundan gelen su tedariki de bu hafta başında kesildi. Su kesintileri, sivil halkı güvensiz su kullanımına zorluyor, bu da kişileri, özellikle de çocukları, su kaynaklı ölümcül hastalıklara yakalanma riskine maruz bırakıyor.

“Kuzeydoğuda şiddetli yağmur ve kar da dâhil olmak üzere çetin kış koşulları, en az 22.000 kişiyi etkiledi. İki milyonu aşkın kişi halen yerlerinden edilmiş durumda ve çadırlarda, barınaklarda ve tahrip olmuş ya da tamamlanmamış binalarda yaşıyor. Daha bu hafta, kaldığı çadırın etrafındaki duvarın sel baskını ve kar yağışı nedeniyle üzerine yıkılmasıyla altı yaşında bir çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi.

“Suriye’deki çocuklar ve aileler son on yılda çok büyük acılar çekti. Bu krizin ne zaman biteceği ise henüz belli değil. En az 4,7 milyon çocuğun insani yardıma ihtiyacı var. Artan yoksulluk, yakıt sıkıntıları ve artan gıda fiyatları, çocukları okulu bırakarak çalışmaya zorluyor. Hızla yayılmaya devam eden COVID-19 salgını, ailelerin hayatta kalmasını ve çocukları için en temel eğitim ve koruma hizmetlerini dahi sağlamalarını güçleştiriyor. 

“UNICEF ve uluslararası insani yardım topluluğu, destek sağlamak üzere yorulmaksızın çalışmaya devam ediyor. Fakat bunu yalnız yapamayız. Finansmana ihtiyacımız var. Gerekli olanaklara daha iyi erişebilmeliyiz. En ön önemlisi de çocukları korumak ve onlara zarar gelmesine engel olmak için herkesin desteğine ihtiyacımız var. Suriye’deki şiddet sona ermelidir.”

#####

Editörler için not:

Fotoğraf ve videolara buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

enlightenedUNICEF'in en zor durumdaki çocuklara acil insani yardım ulaştırması düzenli bağışlarla mümkün oluyor. Haydi bize katıl, bir çocuğun mutluluk sebebi ol.