Yunanistan’daki Orman Yangınları Yüzünden Çocukların Desteğe İhtiyacı Var

UNICEF | her çocuk için

ATİNA, 29 Ağustos 2023 – Temmuz ayında Yunanistan’da başlayan ve Avrupa Birliği’nde 2000 yılından bu yana görülen en büyük orman yangın felaketi olarak kabul edilen orman yangınları nedeniyle hayatını kaybeden 27 kişiden ikisi, sığınmacı çocuklar oldu.

Çocuklar ve aileler evlerini, geçim kaynaklarını ve temel hizmetlere erişimlerini kaybetti. Yangınlar, hava kirliliğine yol açarak pek çok kişi için sorun yaratıyor, bir kısmı için sağlık sorunlarına neden oluyor. Alevler, Yunanistan’ın kuzeyindeki bir sağlık tesisine doğru ilerlerken, yoğun bakımdaki hastalar arasında 11 yenidoğan da bulunuyordu. Bu bebekler bir tekneyle derme çatma bir hastaneye taşındı.

Benzeri görülmemiş felaket, ülke çapında tahminen 30.000’i çocuk olmak üzere 100.000’den fazla insanın hayatını etkiledi ve şu ana kadar 155.000 hektardan fazla ormanı, mahsulü ve kentsel alanı yok etti. Bu, New York City’nin iki katı büyüklüğünde bir alana denk geliyor. 

UNICEF Yunanistan Temsilcisi Ghassan Khalil, konuyla ilgili açıklamasında: “Çocuklar yangınlar nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşıyor. Evlerini kaybettiler, aileleri geçim kaynaklarını kaybetti ve bazıları ise canından oldu. Etkilenen ve müdahalede bulunan herkese başsağlığı diliyoruz, dualarımız onlarladır”, dedi.

UNICEF Yunanistan Ülke Ofisi, çocukları ve ailelerini desteklemek amacıyla ulusal ve yerel makamlar ve sivil toplum ortaklarıyla eşgüdüm içinde çalışıyor. Bu kapsamda tıbbi malzeme, temel ihtiyaç maddeleri ve psikososyal destek sağlanıyor.

#####

 

Acil insani yardım anlarında, çocuklara hızlıca ulaşmamız düzenli bağışınla mümkün. Şimdi bağış yap!