HIV ve AIDS

UNICEF | her çocuk için

AIDS bugün hala 10-19 yaş grubundan ölümlerde ikinci ölüm nedeni!

HIV/AIDS’in anneden çocuğa geçmesini önlemeye yönelik olarak 2000 yılından bu yana yürütülen kararlı girişimler sonucunda bulaşma oranı tüm dünyada %70 oranında azaltıldı. Geçtiğimiz 15 yıl içinde hastalığın anneden çocuğa geçmesini engellemeye yönelik programlar küresel ölçekte çocuklar arasında yaklaşık 1,6 milyon yeni enfeksiyon olayını engellerken, anti-retroviral tedavi tüm yaşlarda 8 milyon yaşam kurtardı.

Ne var ki ergen yaştakiler arasındaki AIDS ölümleri endişe verici oranlarda...

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake: “Önleyici müdahaleler, tedavi ve bakım sayesinde kurtarılan ve iyileştirilen yaşamlara; bu hastalık hakkındaki önyargılar ve cehalete karşı kazanılan tüm savaşlara; gerçekleştirilen bunca önemli kazanımlara rağmen AIDS bugün hala 10-19 yaş grubundan ölümlerde küresel olarak ikinci, Afrika’da ise birinci ölüm nedenidir.”

UNICEF olarak tüm bebek, çocuk, ergen ve annelerinin, hayat kurtaran HIV/AIDS önlemlerine, tedavi, bakım ve desteğe ulaşabilmesini sağlamak için durmadan çalışıyoruz. Dünya çapında, ülkeler seviyesinde işbirlikleri yapıyor, HIV ile ilgili eğitim ve bakımın anne, yeni doğan, çocuk ve ergen sağlık hizmetlerine entegre edilmesi ve yaygınlaştırılmasını destekliyoruz.

7 Haziran 2016 - UNICEF İyi Niyet Elçisi David Beckham, Swaziland’de Sebenelle (14) ile tanışıyor. Sebenelle HIV pozitif çocukları yetersiz beslenmeye karşı destekleyen “Fon 7”den fayfalanıyor. Beckham, Swaziland’i ziyaret ederek “7: David Beckham UNICEF Fonu”nun UNICEF’in HIV pozitif çocuklar için yürüttüğü yaşam kurtaran tedavi ve bakım çalışmalarını nasıl desteklediğine tanık oldu. Ziyareti sırasında, zaten HIV nedeniyle savunmasız hale gelen çocukların ve ailelerin yaşamlarını tehdit eden, Doğu ve Güney Afrika’yı etkileyen on yılların en kötü kıtlığı ile ilgili bilgilendi. Beckham’ın ziyaretiyle ilgili filmi izleyin. Fotoğraf © UNICEF/UN021422/Modola

HIV/AIDS’den etkilenen çocuklar ve gençler için durmadan çalışmalıyız. Daha çok işi daha hızlı yapmalıyız ki, AIDS’siz bir nesile ulaşalım. Aylık düzenli bağışınız bize bu gücü veriyor; şimdi destek olun.

 

 

Fotoğraf © UNICEF/UNI182278/Schermbrucker