Türkiye'deki Suriyeli Çocuklar

..

1.6 milyon Suriyeli çocuğun kayıp kuşak olmasının önüne geçmenin tek yolu eğitim! Şimdi destek verin!

Son yılların en büyük insani krizini yaşıyoruz, Suriye’deki savaş 2011’den bu yana devam ediyor. Çocuklar kriz karşısında en ağır bedeli ödeyen ve en ağır yükü taşıyan kesim olmaya devam ediyor: eğitimleri, duygusal sağlıkları, hatta yaşamları bile risk altında.

Türkiye’de çoğu Suriyeli olmak üzere yaklaşık 3.9 milyon mülteci yaşıyor ve onların yaklaşık 1.7 milyonu çocuk. Tüm çabalara rağmen 2017 öğrenim yılında yaklaışık 350 bin çocuk hala okul dışındaydı. UNICEF, ortaklarıyla birlikte krizin Suriyeli mülteci çocuklar üzerindeki etkilerinin en aza indirilmesi için çalışıyor:

  • Suriyeli gönüllü öğretmenlere ödenek veriyor, okullar ve "Geçici Eğitim Merkezleri" kuruyor.
  • Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım kuruluşunun (ECHO) finansal desteği ile okula devam eden çocuklara 'Suriyeli ve Diğer Mülteci Çocukların Eğitimi için Şartlı Eğitim Yardımı' (Ş.E.Y.) sunuyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlıağı (AFAD), Türk Kızılayı iş birliğiyle okul devamlılığını sağlayarak, okul terk oranlarını azaltarak ve okul kaydını teşvik ederek okullardaki mülteci çocuk sayısını artırmayı hedefliyor.
  • Savaşa maruz kalan çocuklara, kamplarda ve kamp dışında “Çocuk Dostu Alanlar” kurarak psiko-sosyal destek verilmesini sağlıyor.
  • Aşılama, gıda ve kıyafet desteği gibi temel ihtiyaçlarını karşılıyor.
  • Ebeveynlere, kendi çocuklarındaki sorunlarla baş edebilmeleri için destek veriyor, ergenlere ve gençlere topluluklarında pozitif roller almaları için eğitimler veriyor.


UNICEF'in yaptığı güncel çalışmalar hakkında detaylı bilgi için, Suriyeli Çocuklar Bilgi Notunu (Temmuz 2018) okuyun.

“Adım Ala, 13 yaşındayım. Gittiğim okul çok güzel. En sevdiğin dersler Matematik ve Türkçe. Lübnanlı şair Halil Cibran’ı çok beğeniyorum, bütün şiirlerini okudum. Kahvaltı etmeden sabah saat 8’de okula gidiyorum. Öğleye doğru dersler bittiğinde eve gelip öğle yemeğimi yiyorum. Sonra Çocuk Dostu Alana gidip saat 4’e kadar orada kalıyorum. Oyunları ve yarışmaları seviyorum, ama henüz kazandığım olmadı. Orada vakit geçirmeyi seviyorum.” ©UNICEF Türkiye/2014/Yurtsever

Kasım 2017'de Gaziantep ve Kilis'te Suriyeli çocuklarla bir araya gelen UNICEF İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün'ün mesajı:

“Burada tanıştığım Suriyeli çocukların neredeyse tümü krizden etkilenmiş ve derin yaraları var. Hiçbir çocuk böyle bir acı yaşamamalı. Burada uzmanlar tarafından sağlanan psikososyal bakım ve destek sayesinde çocuklar normal yaşantılarına dönmeye başlamışlar. Bu güvenli ortamda aynı zamanda yeni beceriler de kazanıyorlar. Arapçada “Al Farah”, “mutluluğum” anlamına geliyor ve merkez, bu çocuklara eskisi gibi mutlu olmalarını sağlayacak imkânlar sunuyor. Enstrüman çalan çocuklardan biri de Ayşe’ydi ve arkadaşlarıyla şarkı çalarken onun yüzünde gördüğüm gülümseme paha biçilmezdi. Bu, UNICEF ve ortaklarının bu çocuklar için gösterdikleri çabaların bir neticesidir”. 

 

Türkiye’de Suriyeli mülteci çocukların kayıp nesil olmamaları için size ihtiyacı var:

Tek seferlik sadece 1.600 TL bağış yaparak 35 çocuğun 1 ay okula gitmesini sağlayabilirsiniz.

Ayda 75 TL bağış yaparak 1 çocuğun 1 sene okul öncesi eğitim almasını sağlayabilirsiniz.

 

Fotoğraf ©UNICEF/Yurtsever, ©UNICEF/Ergen