Beslenme İhtiyacı

UNICEF | her çocuk için

Her 15 saniyede bir çocuk beslenemediği için ölüyor.

Günümüzde dünyada, her dört çocuktan biri çatışma veya felaketlerden etkilenen bir ülkede yaşıyor. Her 15 saniyede bir çocuk beslenemediği için ölüyor. Hayatta kalabilen milyonlarca çocuk ise yetersiz beslenmenin öğrenme bozuklukları ve fiziksel engeller gibi olumsuz etkilerini yaşıyor.

Desteğiniz sayesinde UNICEF, insani krizlerde acil besin ihtiyacının %80’ini sağlıyor. Çocukların tam besin alması ve sağlıklarının korunması konusunda başta anneler olmak üzere topluluklara yardım ediyor. Ama daha fazlasını yapmamız şart!

Yemen’de, Sahraaltı Afrika'da birçok ülkede çatışma, yoksulluk ve güvenlik sorunları nedeniyle milyonlarca çocuk, açlık yüzünden hayatını kaybetmek tehlikesiyle karşı karşıya. Yemen’de 7 milyon çocuk her gece yatağa aç giriyor; ​​​yetersiz beslenme düzeyi ölümcül sınıra yaklaşmış olan 400.000 çocuk da dahil olmak üzere 1,8 milyon çocuğun yetersiz beslenme mağduru olduğu tahmin ediliyor.

En kötü gıda krizleri sırasıyla: Yemen, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afganistan, Etiyopya, Suriye, Sudan, Güney Sudan ve Kuzey Nijerya. Bu sekiz ülke, yaklaşık 72 milyon kişiyle, akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya kalan toplam küresel insan sayısının üçte ikisini oluşturuyor. Çatışma ve savaşlar, iklim şokları ve ekonomik istikrarsızlık- gıda güvensizliğinin ana nedenleri - geçim kaynaklarını tahrip etmeye devam ediyor. Gıda güvensizliğinden elbette çocuklar en kötü şekilde etkileniyor.

UNICEF ve ortaklarının çabalarıyla 2019 yılının ilk 8 ayı içinde 2,1 milyon çocuğa ileri derecede akut gıda yetersizliği tedavisi uygulanmıştır. 2020’de UNICEF’in hedefi, insani krizlerin yaşandığı ülkelerde akut yetersiz beslenme teşhisi konmuş 5,1 milyon çocuğun tedavi edilmesini sağlamak.

Haydi şimdi çocukların beslenmesi programı için aylık düzenli bağış yapmaya başlayın.

Bağış yapmak için şimdi tıklayın.

 

Yemen, Ekim 2018 – Bajel, Hudaydah’dan bir kız çocuğu olan Saba, Yemen'deki tüm bölgeleri etkileyen felaket savaş koşullarından dolayı şiddetli yetersiz beslenme, ateş ve ishal komplikasyonlarından muzdarip. Saba UNICEF destekli sağlık merkezinde tedavi altında. ©UNICEF/UN0276409/Almahbashi

 

 

 

 

Fotoğraf © UNICEF/UN023925/Clark