Beslenme İhtiyacı

UNICEF | her çocuk için

Her 15 saniyede bir çocuk beslenemediği için ölüyor.

Dünya, gün geçtikçe kötüleşen bir yetersiz beslenme kriziyle karşı karşıya. Artan yoksulluğun, eşitsizliğin, iklim değişikliğinin, çatışmaların ve COVID-19 salgınının bütünleşik etkileri, milyonlarca çocuğun hayatını tehdit ediyor. Her 15 saniyede bir çocuk beslenemediği için ölüyor. Dünyanın dört bir yanındaki savunmasız topluluklarda, çocukların yetersiz beslenmesi ve gıda güvensizliği oranları artıyor. Hayatta kalabilen milyonlarca çocuk ise yetersiz beslenmenin öğrenme bozuklukları ve fiziksel engeller gibi olumsuz etkilerini yaşıyor.

Desteğiniz sayesinde UNICEF, insani krizlerde acil besin ihtiyacının %80’ini sağlıyor. Çocukların tam besin alması ve sağlıklarının korunması konusunda başta anneler olmak üzere topluluklara yardım ediyor. Ama daha fazlasını yapmamız şart!

En kötü gıda krizleri sırasıyla: Yemen, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afganistan, Etiyopya, Suriye, Sudan, Güney Sudan ve Kuzey Nijerya. Bu sekiz ülke, yaklaşık 72 milyon kişiyle, akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya kalan toplam küresel insan sayısının üçte ikisini oluşturuyor. Çatışma ve savaşlar, iklim şokları ve ekonomik istikrarsızlık geçim kaynaklarını tahrip etmeye devam ediyor.

COVID-19 salgını, tüm dünyada eşitsizlikleri ve yoksulluğu arttırırken, sağlık hizmetlerine ve insani yardıma ihtiyaç duyan kişi sayısını katladı, gıda güvensizliğini arttırdı. Salgın nedeniyle yaşanan aksamalara rağmen, UNICEF ve ortaklarının çabasıyla 2020’de yetersiz beslenmenin erken tespiti için yaklaşık 137 milyon çocuk tarandı, 5 yaş altı 5 milyon çocuğun şiddetli akut yetersiz beslenme tedavisi alması sağlandı.

2021 Çocuklara Yönelik İnsani Yardım Planı kapsamında UNICEF’in hedefi, insani krizlerin yaşandığı ülkelerde akut yetersiz beslenme teşhisi konmuş 6,3 milyon çocuğun tedavi edilmesini sağlamak.

Haydi şimdi çocukların beslenmesi programı için aylık düzenli bağış yapmaya başlayın.

Bağış yapmak için şimdi tıklayın.

 

Yemen, Ekim 2018 – Bajel, Hudaydah’dan bir kız çocuğu olan Saba, Yemen'deki tüm bölgeleri etkileyen felaket savaş koşullarından dolayı şiddetli yetersiz beslenme, ateş ve ishal komplikasyonlarından muzdarip. Saba UNICEF destekli sağlık merkezinde tedavi altında. ©UNICEF/UN0276409/Almahbashi

 

 

 

 

Fotoğraf © UNICEF/UN023925/Clark