Engeli Olan Çocuklar

UNICEF | her çocuk için

Türkiye’de engeli olan 422.000 çocuk ayrımcılığa maruz kalıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre Türkiye’de 3-17 yaş aralığında 422.000 engeli olan çocuk var. Bu çocuklar toplumsal yaşama etkin biçimde katılamıyor. UNICEF, engeli olan çocukların topluma ve eğitim sistemine daha etkin şekilde katılımı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile çalışıyor, "Bir Sen Daha Var” kampanyası ile farkındalık yaratmak amacıyla 1 milyon imza toplamayı hedefliyor. 

Haydi siz de engeli olan ve olmayan çocukların bir arada yaşayabilecekleri daha kapsayıcı bir toplumu destekleyin. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayın.

Verdiğiniz destek:

  • Engeli olan çocuklarımızın eğitime erişimini sağlamak için okullarda fiziksel ilaveler yapılmasını,
  • Ulaşılabilir taşıma sistemi uygulanmasını ve müfredatın engeli olan çocukları da kapsayan şekilde güncellenmesini,
  • Anasınıflarının eğitsel oyuncaklar, kitaplar ve özel öğrenme malzemeleriyle donatılmasını, görme engeli olanlar için kitapların uyarlamalarının yapılmasını,
  • Anasınıflarına işitmeye yardımcı malzemeler ve zihinsel engeli olanlar için tabletler temin edilmesi ve öğretmenlere özel eğitimler verilmesini sağlamamıza yardım edecek.

Engeli olan ya da olmayan tüm çocuklar bir arada yaşayabilmeli. Hiç bir çocuk toplumdan dışlanmamalı !

UNICEF İyi Niyet Elçisi Kıvanç Tatlıtuğ:

"UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak altını çizmek istediğim bir husus var: Çocuklar birbirinden farklı olabilir ancak hepsi aynı haklara sahiptir. Çevremizdeki insanları bu konuyu daha fazla ciddiye almaya ve birsendahavar.aile.gov.tr sitesi üzerinden kampanyaya destek vermeye çağıralım.”

Engeli olan olmayan çocuklar bir arada yaşamalı ve aynı haklara sahip olmalı. Çünkü biliyoruz ki ancak bir araya gelirsek birbirimizi tamamlarız. Desteğiniz çalışmalarımızda engelleri aşmamıza yardım edecek.

 

Fotoğraf, Kapak - Banner © UNICEF/Yurtsever